11.5 C
İstanbul
Çarşamba, Aralık 7, 2022
Booking.com
Ana SayfaGezilecek YerlerÇıldır Gölü ve Özellikleri

Çıldır Gölü ve Özellikleri

Anadolu’nun doğusunda 2. büyük göl olarak bilinen Çıldır Gölü, Akbaba Dağı ile Kısır dağının arasında yer alan bir göldür. Dağlardan ve pınarlardan akan su ile beslenen bu göl tektonik özelliklere sahiptir. 22 metreyi bulan derinliğe sahiptir. Telek çayı ve Arpaçay yoluyla denize boşalır. Kuzeyinde bataklık olmasına karşılık bu bölge birçok kuşun bulunduğu güzel bir yerdir. Güneyinde Lavas Gölü bulunur. Bu göl küçük bir göldür.

Gölde 4 adet ada bulunuyor. En büyük ada Akçakale’ye yakın olanıdır. Bu gölün özelliklerinden biri Van Gölünde yaşayan martıları barındırmasıdır. Pelikan, kadife, angıt ve ördek kuş türlerini ev sahipliği yapmaktadır. Bu kuşlar nedeniyle koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Gölün çevresinde yaşayanlar hayvancılıkla geçinmektedir.

Hayvancılığın yanı sıra balıkçılık da bu bölge halkının geçim kaynağıdır. Özellikle kış aylarında balıkçılar tekne kullanmadan balıkçılık yapmaktadır. Çıldır Gölü yüzeyi donar ve balıkçılar yüzeyde açtıkları deliklerden balık avlarlar. Bölge oldukça soğuk bir iklime sahiptir. Gölün güneyindeki baraj ise bölgenin elektriğini karşılamaktadır. Göl çevresi doğaldır ve koruma alanı olduğu için her hangi bir şehirleşmeye izin verilmemiştir. Pelikanlar da son zamanlarda insan varlığı nedeniyle ürememektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Diğer Yazılar
spot_img

Son Eklenen Haberler