16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelDijital Pazarlama Uçak Bileti Satın Alma Kararını Nasıl Etkiliyor?

Dijital Pazarlama Uçak Bileti Satın Alma Kararını Nasıl Etkiliyor?

- REKLAM -

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyeleri Gürdal ÜLGER ve Nuran KARAAĞAOĞLU Havayolu şirketlerinin web sitesi, e-posta iletişimi, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, mobil uygulamalarından oluşan dijital pazarlama unsurlarının havayolu yolcusunun uçak bileti satın alma kararını verme sürecinde ne derece etkili olduğunu araştırmış.

Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisi’nde yayınlanan makalede çıkan sonuçlar İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından seyahat eden yolculara yöneltilen anket sorularıyla ölçülmüş.

Makalenin sonuç ve öneriler bölümünde; ‘Çalışmanın dijital pazarlama açısından en dikkat çekici sonuçlarından olan THY ve Pegasus Havayolu şirketlerinin Facebook paylaşımlarının yolcuların bilet satın alma kararı üzerinde etkili olmaması, THY’nin Instagram paylaşımlarının yolcuların bilet satın alma kararı üzerinde etkili değilken, Pegasus Havayolunun Instagram paylaşımlarının yolcuların bilet satın alma kararı üzerinde etkili olması, her iki havayolunun da Twitter paylaşımlarının etkili olmaması, buna karşın her iki havayolunun da YouTube paylaşımlarının bilet satın alma kararı üzerinde etkili olması şirketlere dijital pazarlama stratejileri konusunda dikkat etmeleri gereken hususlar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. THY yolcularının bilet satın almadan önce havayolları ile ilgili blog, seyahat siteleri, sözlük siteleri vb. sitelerden bilgi aldıkları gözlenirken, bu mecraların Pegasus Havayolu yolcusu için etkili olmadığı değerlendirilmiştir. Her iki havayolu şirketinin gönderdiği e-postaların yolcuların karar almasında etkili olduğu görülmüş, e-posta pazarlamasında Pegasus Havayolu yolcusunun daha çok etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Mobil uygulamaların da yolcular üzerinde etkili olduğu, bu platformda THY yolcularının Pegasus Havayolu yolcularına göre daha yüksek oranda etkilendikleri görülmüştür’ ifadeleri kullanılmış.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1413668

Görsel:  Tracy Le Blanc adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler