27.5 C
İstanbul
Salı, Temmuz 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaGezilecek YerlerDoğa Harikası Bördübet Koyu

Doğa Harikası Bördübet Koyu

- REKLAM -

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı olan bu koy, çam ağaçlarının içerisine saklanmış tam olarak doğa harikası denilebilecek bir güzelliğe sahiptir. Konum olarak Marmaris’in Hisarönü Mahallesinde bulunmaktadır. Burada birçok kuş türü bulunduğu için Birinci Dünya Savaşı’nda koya sığınmış olan İngiliz askerleri ve gemi personellerin ‘bird the bed’(kuşlar yatağı) şeklinde söylemlerinden sonra dilimize Bördübet olarak geçmiştir. Bazıları tarafından ‘Amazon Koyu’ olarak ta belirtilmektedir.

Bördübet Koyu, Marmaris’teki bakir koylardan bir tanesidir. Burası 1. derece sit alanıdır. Bu nedenle bu bölgede yapılaşma yasaktır. Yakınlarında bulunan Yedi Adalar, Saklıköy, Löngöz Koyları ve Kambur Kemal bölgede ziyaret edebileceğiniz diğer doğa harikası koylardır. Ayrıca Bakır Köyü’nü de ziyaret edip orada bulunan şelale de görmeden gidilmemesi gereken bir yerdir. Birçok doğa aktivitesi yapabileceğiniz Bördübet’te kano, rüzgar sörfü, stand-up paddling gibi su sporlarının yanı sıra muhteşem güzellikte olan Antik Karya orman yolunda trekking ve dağ bisikleti gibi doğa sporları da yapmak mümkündür.

Bördübet’e ulaşım için öncelikle Marmaris’e ulaşmak gereklidir. Denizyolu, karayolu ve havayolu ile ulaşım mümkündür. Havayolu ile ulaşmak isteyenler için en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı’dır. Marmaris’e mesafesi 88 km’dir. Araç kiralayarak veya şehir içi otobüsleri ile ulaşım sağlamak mümkün.  Marmaris’e karayolu ile gelmek isteyenler için de bir çok ilden otobüs seferleri bulunmaktadır. Marmaris’ten Bördübet’e ulaşmak için de Marmaris terminalinden Değirmenyanı minibüslerine binerek gidilebilmektedir.

Bördübet Koyu’nda ne yenir nerede yenir konusuna gelirsek burada bulunan Clup Amazon’un eşsiz lezzetleri sunulmuş olduğu restoranda kahvaltı yapılmasını, ve mutlaka gözleme yemenizi tavsiye ederim.  Kahvaltının yanı sıra balık çeşitleri, tavuk, çöp şiş ızgara gibi çeşitleri ve yöresel lezzetlerini  de deneyebilirsiniz.  Kozalak ateşinde demlenen çaylarını da içmeden gitmemelisiniz. Yörenin kendine has olan Rodos inciri ve karpuz reçelini de denemeli ve sevdiklerinize de götürebilirsiniz.  Alışveriş yapmak, hediyelik eşya almak için Marmaris merkeze gitmeniz gerekir. Hisarönü Çarşısı’ndan birçok hediyelik eşyalar alıp tatil dönüşünde kendinize güzel anılar bırakabilirsiniz.

Son olarak sessiz, sakin kalabalıktan uzak, çocuklar için uygun bir plaj arıyorsanız Bördübet’i mutlaka tercih etmelisiniz. Tertemiz denizi ve muhteşem doğasıyla sizleri adeta büyüleyecek güzelliğe sahip olan Bördübet’ten asla ayrılmak istemeyeceksiniz.  

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler