26.4 C
İstanbul
Salı, Temmuz 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelDünyanın 7 Harikası 2021 Listesi

Dünyanın 7 Harikası 2021 Listesi

- REKLAM -

Dünyanın 7 harikası 2021 yılında dahi formunu korumakta. Yüzyıllar önce yapılmış ve günümüze kadar yarı yıkılmış dahi olsa güzelliğini korumuş birçok mimari eser vardır. Döneminin sanatını ve kültürünü yansıtan bu harikalar dünyanın 7 harikası listesine girmek için adeta birbirleri ile yarışmakta.

2007 yılında yapılan oylama ile dünyanın 7 harikası listesi değişmiştir. Bununla beraber finale kalmış ancak listeye girememiş bir çok eser bulunmakta. Her bireyin hayatında 1 defa olsun görmek istediği yerler için oy vermesi ile dünyanın 7 harikası yeni listesi oluşmuştur.

Dünyanın 7 Harikası ve Yerleri

Dünyanın 7 harikası eski listesi Yunanistan, Mısır, Türkiye ve Irak ülkelerinde bulunan harikalardan oluşmaktaydı. Listenin yeni halinde ise bir çok ülkeden bir çok harika bulunmakta. Yeni listede maalesef ki Türkiye’den bir parça bulunmuyor.

Dünyanın 7 harikası 2021 yılında Çin, Peru, Brezilya, Hindistan, İtalya, Meksika ve Ürdün ülkelerini içermekte. Yeni liste 2007 den beri değişmemekle beraber hala geçerlidir.

1.     Machu Picchu

Dünyanın harikaları arasında bulunan Machu Picchu, Peru’da And Dağı’nda yer alan ve tarihi çok eskilere dayanan bir antik kenttir. İnkalara ait olduğu tahmin edilen kent yaklaşık 15. Yüzyıl civarlarında inşa edilmiş. Yarı yıkılmış olsa dahi güzelliği ile büyülemeye devam eden kent, doğa ile adeta bir uyum içerisinde.

Yüksekliği ile korkanların başını döndürecek eser deniz seviyesinden tam 2403 metre yukarıda kalmakta. Turistik bir ülke haline gelen Peru da en çok dikkat çeken mekan Machu Picchu olarak belirtiliyor.

2.     Çin Seddi

Dünyanın 7 harikası 2021  listesinde kendinden bahsettiren Çin Seddi de bulunuyor. Çin Seddi yapıldığı dönemden beri dünyadaki en uzun duvar olarak yerini korumakta. Yıkılan kısımlarıyla beraber toplam 8822 kilometre uzunluğundaki Çin seddini çoğu şehirden ziyaret etmek mümkün. Uzunluğu ve kıvrımlarıyla yukarıdan bakıldığında ejderi andıran duvara, dünyanın ejderi lakabı takılmıştır.

Asıl amacı savunma olan bu duvara düşman saldırısında hem güvende olmak hem de iletişimde kalmak amacıyla gözlem kuleleri yapılmıştır.

3.     Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa veya tam adıyla “Christo Redentor”,  Brezilya özgürlük anıtı olarak bilinmektedir. Brezilya‘nın Rio de Janeiro şehrinde bulunan anıtı her yıl yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret etmektedir.

Beton ve talk malzemeleri ile yapımı tam 9 yıl sürmüştür. Altındaki katman ile toplamda 38 metre yüksekliğe sahip anıtın ağırlığı ise yaklaşık 635 tondur. İnanlar tarafından yapılmış en büyük heykellerden biri olan Christo Redentor Dünyanın 7 harikası yeni listesinde ününü korumakta.

4.     Chichen Itza

Unesco tarafından kabul edilen dünyanın 7 harikası  arasında bulunan Chichen itza Meksika’ da bulunmaktadır. Yucatan şehrinde eski maya antik kenti olarak bilinmektedir. 600-1220 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. 30 metre yüksekliğe sahip piramitte detaylı işçilik izlerine rastlamak mümkün.

5.     Taç Mahal

Taç Mahal dünyanın 7 harikası 2021 listesinde olmaya layık bir o kadar bir o kadar da hüzünlü bir mimari eserdir. Bu şaheserin temeli aslında oldukça hüzünlü bir aşk hikayesine dayanıyor.

Camiye veya tapınağa benzemesi nedeniyle ibadet mekanı olarak sanılmasının aksine, Taç Mahal bir türbedir. Eşini kaybeden Şahın eşine yaptırdığı bu şaheser içerisindeki değerli taşlar ile ışık yansımalarına yol açıyor. Taç Mahal , antik dünyanın 7 harikası arasında da denebilir.

6.     Kolezyum

İtalya Roma’da yer alan Kolezyum dünyanın 7 harikası 2021 listesinde yer almaktadır. Günümüz alışveriş merkezlerine benzer şekilde, çok amaçlı yapılmış olan Kolezyum, iş merkezi, barınma alanı ve türbe olarak kullanıldı.

Milattan sonra 70 yıllarında yapıldığı tahmin edilen eserin inşaatı İmparator Vespasian tarafından başlatılmıştır. Ömrü halka açılışını görmeye yetmeyen Vespasian’ın oğlu Kolezyum açılışını yapmıştır.

7.     Petra

Dünyanın harikaları arasında yer alan Petra kayalara oyularak yapılan bir şehirdir. O dönemler ticaret yolları üzerinde bulunduğundan dinlenme yeri olan şehir zamanla eski şöhretini kaybetmiştir. Petra, günümüzde Ürdün sınırlarında yer almaktadır ve halen ayaktadır.

Dünyanın 7 harikası 2021 listesinde 7. Sırada bulunan Petra ile liste tamamlanmış oluyor. Bu 7 harika insanlar tarafından en çok görülmek istenen yerlerdir. Bu listede yer alamamış daha bir sürü güzellik de incelemeye ve hayatta 1 defa olsun görmeye değer görülmekte.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler