21.7 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 21, 2023
Booking.com
Ana SayfaDünyanın EnleriDünyanın En Ünlü Kaplıcaları

Dünyanın En Ünlü Kaplıcaları

- REKLAM -

Dünya çok renkli ve ilginç bir yer. Eğlencesi kadar üzüntüsünün, görünüp bilineni kadar sırlarının, hastalıkları kadar şifasının da olduğu, keşfedildiği ya da keşfedilmek üzere olduğu karşıtlıkları ve bütünlemeleri barındıran bir alem.

Sağlık turizmi denildiğinde akla ilk gelen kaplıcalar, dünyada bize sunulan renklerden biri. Öyle ki cilt hastalıklarından tutun, böbrek hastalıklarına kadar şifa sunuyor bu sular. İşte sünyanın en ünlü kaplıcaları / termal suları:

Terme Di Saturnia (İtalya)

Görkemli bir kaplıca. Görüntüsü Pamukkale Travertenlerini andıran bu kaplıca İtalya’da bir ortaçağ köyünün eteklerinde bulunuyor. Bölgede bulunan kaplıcalar, köyün biraz dışında yer alıyor ve doğal havuzlardan oluşuyor. Civarda konaklamaya uygun tesisler mevcut.

Bazı cilt hastalıklarına ve kas rahatsızlıklarına iyi geliyor. Su sıcaklığı yaklaşık 35 derece. Yılın her zamanı ziyaret edilebilir, soğuk kış günlerinde bile girilebilir. Sulardan faydalanmak ücretsizdir.

Blue Lagoon (İzlanda)

İzlanda’nın güneybatısındaki Reykjanes Yarımadası’nda bulunan Blue Lagoon, 800 yıllık bir lav alanında bulunuyor. Çevredeki simsiyah lav alanıyla zıt olan mavi sular mucizevi bir görüntüye sahip.

Mavi Lagün, 37-38 °C arasında değişen sıcaklıklara sahip dokuz milyon litre jeotermal suya sahip. En derin noktası sadece 1,5 metre olan Mavi Lagün, sedef hastalığı başta olmak üzere birçok cilt hastalığına iyi geliyor. Özellikle kaplıcanın dibinde biriken beyaz çamurun cilt için çok daha etkili bir kür olduğu söyleniyor. Konaklama yerlerinin olduğu mavi Lagün yılın her zamanı ziyaret edilebilir.

Mammoth Lakes (ABD)

Kaliforniya’da bir kasaba olan Mammoth Lakes, birbirinden güzel natürel kaplıcalara sahip bir yer. Uzun çok karlı kış ve sıcak kurak yaz aylarına sahip kasaba yılın her ayında ziyaret edilebilir.

35-40 derecelerde sıcaklığa sahip “küvet” ya da “jakuzi” niteliğindeki gölcükler tamamen doğal ve şifa kaynağı olarak bilinir. Bu gölcüklerden bazıları sadece 3-4 kişilik iken bazıları oldukça büyüktür. Gözlerden uzak bir jakuzide dinlenmek isteyenler için harika bir tercih olacak bu kaynaklardan en ünlüsü kalp şeklindedir.

Peninsula Kaplıcaları (Avustralya)

Avustralya’da bulunan Peninsula Kaplıcaları, Melbourne’a 90 dakika uzaklıktadır. Doğal bir kaplıca olan merkez,  ziyaretçilerine su ile ilgili her türlü olanağı sunabilir nitelikte. Jeotermal suların içerisine yapılan havuzlar terapi özelliğinde Bazı alanlarda hamaklar, saunalar, kafeler hatta buz mağaraları gibi eğlenceli olanaklar mevcut. Glamping konaklama yerlerinin de olduğu bu şifalı su kaynağı, ziyaretçilerin ilgisini de fazlasıyla çekmeyi başarıyor. Yılın her zamanı gidilebilir.

Kinosaki Kasabası (Japonya)

Bir Japon kasabası olan Kinosaki, kaplıcalarıyla ünlü. 7 tane kaplıcanın bulunduğu bölge 1000 yılı aşkın bir süredir en iyi kaplıca destinasyonu. Özenle korunmuş mimarisi ve otantik kaplıca ambiyansı her sokakta hissedilebilir. Yedi kaplıca, kasabanın her yerine dağılmıştır ve hepsi yürüme mesafesinde olup halka açıktır ve girişte alacağınız tek bir bilet ile hepsine ulaşabilirsiniz.

80 dereceyi bulan kaynak suyu girilebilir olması için en normal hale getiriliyor. Kaplıcalar yorgunluğu, sindirim sorunlarını, sinir ve kas ağrısını ve morarmaları iyileştirici özelliğe sahip zengin mineraller içeriyor.

Hot Water Beach (Yeni Zelanda)

Ay yüzeyindeki kraterleri andıran Yeni Zelanda’daki bulunan Hot Water Beach’in doğal termal havuzları, adını kumun altında bulunan ve köpüren kaplıcalardan alıyor. Kumun altındaki suyun sıcaklığı 40 dereceyi buluyor. Gelgitten sonraki 2 saat bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zaman. Kendinize özel bir çukur kazarak kendi havuzunuzu oluşturabilirsiniz. Kaplıcalara yalnızca gelgitin çekildiği zamanlarda erişilebilir. Yeni Zelanda seyahatinizde sizin için eşsiz bir deneyim olabilir.

Grutas Tolantongo (Meksika)

Meksika’nın Hitalgo şehrinde bulunan Grutas Tolantongo Kaplıcaları, dünya standartlarında bir kaplıca jeotermal harikalar diyarıdır. Bu Kaplıca Parkı, jeotermal bir mucize olarak nitelendirilebilir. Doğal uçurum kenarı sonsuzluk havuzları, mağaralar, mağaralar, nehirler, yüzme havuzları, termal tünel ve şelaleler bulunduğu parkın su sıcaklığı 36 ile 38 derece arasında değişiklik gösterir. Yılın her zamanı gidilebilir.

Gellert Hamamı (Macaristan)

Budapeşte’de bulunan Gellert Hamamı,  kalsiyum, klorür, sülfat, florür, magnezyum, vb. Gibi mineraller bakımından zengindir. Birçok iyileştirici özelliğe sahiptir ve tıbbi problemlerin tedavisinde de kullanılır. Eklem ağrılarına da iyi gelen yanıyla Geller Hamamı görsel olarak da oldukça dikkat çekici mimariye sahiptir. Yaklaşık 35 dereceyi bulan sıcak su kaynakları buz gibi havada bile bu sulara girme imkanı sunuyor. Tesiste üç açık havuz, sekiz termal banyo ve saunalar mevcut.

Aqua Dome (Avusturya)

Avusturya’nın Tirol bölgesinde bulunan Aqua Dome, üç bin metrelik görkemli zirvelerin manzarasına sahip bir tuzlu su havzasında ağırlıksız bir şekilde yüzebileceğiniz bir kaplıca. 34 – 36 °C ılık suyla 12 iç ve dış havuzlara sahip. Ilık suyla dolu havuzlarda dinlenirken, Alplerin seyretme imkanı veren bu tesis çeşitli sağlık tedavileri için tercih ediliyor. Aynı zamanda camlarla kaplı iç mekanda da aynı hissi yaşayabilme imkanı bulabilirsiniz. Giriş ücretleri kalacağınız saate göre değişiyor. Bir saat kalacaksanız 10 Euro, 3 saat kalacaksanız 26 Euro ödüyorsunuz.

Termas Geometricas (Şili)

Japon’yayı hatırlatan bu Şili’de bulunuyor. Yemyeşil bir ormanın içinde yer alan kaplıcaya giden yol ise buraya giden ziyaretçilerin asıl ziyaret sebebi. Yeşilin arasında kırmızı tahtalardan oluşan labirent yol, daha kaplıcalara ulaşmadan sizi mest ediyor. Alanın içerisinde bulunan 17 havuzun suları yaklaşık 45 derece sıcaklığa kadar ulaşabiliyor. Her havuzun yanına yapılmış soyunma odaları kulübeleri de ortama ayrı bir güzellik katıyor. Bu kulübelerin üzerini tamamen çimenle kapladıklarından ortamdaki doğallık asla bozulmuyor.

Pamukkale Travertenleri, Türkiye

UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Pamukkale Travertenleri, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biridir. Büyüleyici bir görüntüye sahip travertenler bir uçurumun kenarına nerdeyse asılı gibi gözüküyor. Buradaki termal suların özellikle kalp-damar sertliğine iyi geldiği biliniyor. Onun dışında bu suların romatizmal ve deri hastalıkları, göz rahatsızlıkları ve sinir ve damar hastalıklarına da iyi geldiği söyleniyor.

Görsel Uğurcan Özmen adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler