19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiGemi Yolculuğunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gemi Yolculuğunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

- REKLAM -

Son zamanlarda gemi seyahatleri oldukça popüler hale geldi. Cruise seyahatleri oldukça keyifli olmakla birlikte birtakım riskler de taşıyor. Bu riskler karşısında tedbir almak için uzmanların önerileri mutlaka dikkate alınmalı.

Aşılar

Tur programınızı ve uğrayacağınız ülkeleri gözden geçirip, randevu alarak (444 77 34) Seyahat Sağlığı Merkezlerinde gerekli aşılarınızı olmalısınız.Gerekiyorsa Seyahat Sağlığı Hekiminiz size sıtma koruyucu tablet reçete edecektir.

Karşılaşılabilecek sağlık sorunları

Özellikle gemi yolculuklarında Norovirus kaynaklı bulantı ,kusma ve ishal salgınları bildirilmiştir.Bu sorunlardan kaçınmanın en kolay yolu sık el yıkamak ve alkol bazlı el dezenfektanlarından faydalanmaktır.Kıyılara yanaşıldığında suyla ve kirli besinlerle bulaşabilen hastalıklar sağlık riski oluşturabileceğinden su ve besin hijyenine dikkat edilmelidir. Solunum sistemi hastalıkları görülebilir.Bu tür yolculuk yapacaksanız Grip aşısı olmanızda fayda vardır.Sık sık elinizi yıkamanız korunmanıza yardımcı olacaktır.Deniz tutması da gemi yolcularında yaygın bir yakınmadır.Kullandığınız bazı ilaçlar da (antidepresanlar,doğum kontrol hapları.ağrı kesiciler)yakınmalarınızı artırabilir.Bu konuyla ilgili doktorunuzdan reçete almanız faydalı olabilir.

Dikkat edilecek diğer husular

Haşere ilacı, güneş kremi, ağrı kesici, gemi tutmasına karşı ilaçlar, el temizleme jeli ya da mendili gibi zaruri ihtiyaçları yanınıza almayı unutmamalısınız.

Fotoğraf: Samson Bush: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/iki-yolcu-gemisi-2678418/

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler