26.4 C
İstanbul
Salı, Temmuz 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelİngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

- REKLAM -

Herhangi bir nedenden dolayı İngiltere’ye seyahat planı yapanlar, İngiltere vizesi almak durumundadır. İngiltere vizesi, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e giriş için de geçerlidir. İngiltere, her yıl kültürel, ticari ya da turistik amaçlı olmak üzere milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ülke, yabancı ülkelerin vatandaşlarına vize uygulamakta. Ülkeye gidecek olan T.C. vatandaşları öncelikle İngiltere vize başvurusu yapmak zorundadır.

Vize süreci, ülkeye seyahat edecek olanları en çok düşündüren konudur. Konsolosluk tarafından talep edilen İngiltere vize başvuru evrakları ile vizenin ne kadar sürede çıkacağı, ziyaretçilerin zor bir dönem yaşamasına sebep olmaktadır. Başvurunun olumsuz şekilde sonuçlanmaması için kişilerin, hazırlık sürecini tüm detaylara dikkat ederek hatasız şekilde yapması gerekmektedir.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere vize türleri seyahat amaçlarına bağlı olarak farklı kategorilere ayrılmıştır. Ülkeye ticari, eğitim, turistik, kültürel ya da başka bir amaca yönelik olarak seyahat edecek olanlar, kendi amaçlarına uygun vize türü için başvuru yapmalıdır. Vize başvurusunun doğru şekilde yapılması ve başvuru yapılan vize türü için belirlenen evrakların hatasız şekilde hazırlanması çok büyük önem taşımaktadır.

İngiltere vize türleri, seyahat nedenlerinin çeşitliliğiyle doğru orantılı olarak kategorilendirilmiş olup her bir kategori kendi içinde de sınıflandırılmıştır. Üstelik her vize türü için hazırlanması gereken evraklar değişiklik gösterir. Aynı şekilde İngiltere vizesi başvuru ücretleri de, alınacak vize türüne göre değişiklik gösterir. İngiltere vize türleri;

• Turistik vize,

• Ticari vize,

• Aile, arkadaş ve akraba ziyareti vizesi,

• Transit vize,

• Eğitim vizesi,

• Çalışma vizesi,

• Yerleşim vizesi,

• C Tipi (kısa süreli) vize olarak sınıflandırılmıştır.

İngiltere Vize Başvuru Şartları

İngiltere vize başvuruları için öncelikle internet üzerinden yerine getirilmesi gereken prosedürler gerçekleştirilir. Online olarak alınan başvuru formunun çıktısı eksiksiz ve hatasız şekilde doldurularak, konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezine gidilerek fiziki başvuru aşamalarına geçilir.

Seyahatler için yetkili merkezde parmak izi ve yüz fotoğrafı işlemleri gerçekleştirilir. Önceden İngiltere’ye seyahat için parmak izi verilmiş olsa bile, yeni seyahatte bu parmak izi kabul edilmez. İngiltere’ye her gidişte tekrar parmak izi verilmelidir. Başvurular, seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar yapılabiliyor.

İngiltere Vize Başvurusu için Gereken Belgeler

İngiltere vize başvurusu için gereken belgeler alınacak vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte her vize türünde gerekli temel evraklar;

• Güncel pasaport,

• Başvuru formu,

• Eğer varsa eski pasaportlar,

• Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

• Nüfuz cüzdanı fotokopisi,

• 2 adet biometrik fotoğraf,

• Seyahat sağlık sigorta poliçesi,

• Vize talep dilekçesi şeklindedir. Farklı amaçlara göre seyahatlerde ek evraklar istenir.

İngiltere vize başvuru hazırlığında olanlar, öncelikle kendi seyahat amacını belirlemeli ve amacına göre hangi vize türünü alması gerektiğini öğrenmelidir. Sonraki aşamada da o vize türü için belirlenen evrakları eksiksiz olarak hazırlamakla yükümlüdür.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesi, tüm prosedürler eksiksiz olarak yerine getirildiği takdirde 21 günde sonuçlanır. Konsolosluğun yoğunluğuna ya da resmi tatillere göre süre uzayabilir ya da kısalabilir. Bunun için başvurunun seyahat tarihinden en az 3 ay önce yapılması önerilir.

İngiltere Vize Merkezi

İngiltere Vize Merkezi, ülkeye değişik amaçlara göre seyahat edecek olanlara destek sağlamak amacıyla konsolosluk tarafından yetkilendirilmiştir. Bu bağlamda başvuru sahiplerine, alınacak vize türünün belirlenmesinden hangi evrakların hazırlanması ve sürecin nasıl tamamlanması gerektiğine kadar tüm süreçte profesyonel destek sağlar. Bu sayede hata yapma riski ortadan kalkar, İngiltere vizesi daha kolay ve sorunsuz şekilde alınabilir.

Vize Merkezi, alanında bilgili ve tecrübeli yapısıyla amacınıza göre alacağınız vize türü konusunda sizi doğru şekilde yönlendirir, sürecin başlamasından bitimine kadar rehberlik eder. Bu sayede İngiltere vize başvurunuzu doğru şekilde yaparak kısa sürede vizenizi alabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler