16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiINTERRAIL PASS Nedir?

INTERRAIL PASS Nedir?

- REKLAM -

Gezgin bir ruhunuz var; güneşin bir yerden battığına şahit olup başka bir ülkenin sabahında karşılamayı, ayak bastığınız toprak alanını genişletmeyi, başka insanların farklı kültürlerini keşfetmeyi seviyorsunuz. Peki yapacağınız seyahatlerde yolculuğunuzu kolaylaştıracak uygulamalardan haberdar mısınız? İşte seyahat edenlerin bilmesi gereken uygulamalardan biri: Interrail Pass…

INTERRAIL PASS Nedir?

INTERRAIL PASS, hizmete katılan Avrupa Demiryolu şirketleri, taşıma şirketleri ve denizyolu şirketleri tarafından uygulanan, her yaş grubundaki gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir “göster ve geç” biletidir. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda trene binme olanağı sağlar.

Interrail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca   Interrail bileti olanların bindiği özel bir tren değildir.

Interrail Global Pass bileti Avrupa’nın 30 ülkesinde 3 gün ile 3 ay arasında, Interrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz  Avrupa ülkesinden herhangi birisinde bir ay içerisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.

Kimler Alabilir?

Interrail Pass biletlerini Avrupa’da daimi olarak ikamet edenler ile resmi olarak bir Avrupa ülkesinde ikamet ettiğini belge ile ispatlayan diğer ülke vatandaşları satın alabilir. Vatandaşlık durumu pasaport/kimlik kartı ile ikamet durumu ise resmi makamlarca verilen ikametgah belgesiyle kanıtlanır. Ayrıca 28 yaş altı ve üstü olmak üzere ücretlendirilir.

Bununla birlikte bu kriterlere dahil olmayan tüm gezginlerin farklı ücret uygulamaları ile alabileceği bir bilettir.

Hangi Ülkelerde Geçerli?

INTERRAIL GLOBAL PASS ve INTERRAIL BİR ÜLKE PASS biletleri aşağıda belirtilen Avrupa ülkelerinde geçerlidir:

Almanya,

Avusturya,

Belçika,

Bosna-Hersek*,

Bulgaristan,

Çek Cumhuriyeti,

Danimarka,

Finlandiya,

Fransa,

Hırvatistan,

Hollanda,

İngiltere,

İrlanda Cumhuriyeti,

İspanya,

İsveç,

İsviçre,

İtalya,

Litvanya,

Karadağ*,

Lüksemburg,

Macaristan,

Makedonya Cumhuriyeti,

Norveç,

Polonya,

Portekiz,

Romanya,

Sırbistan,

Sırp Cumhuriyeti*,

Slovakya,

Slovenya,

Türkiye,

Yunanistan

(*) Bir Ülke Pass uygulamasına katılmamaktadır.

Süresi Ne Kadar?

INTERRAIL GLOBAL PASS biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak

1 ay geçerlilik süresi içinde 3 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)

15 gün sürekli geçerli,

22 gün sürekli geçerli ve

1, 2 ve 3 ay sürekli geçerli olmak üzere,

İNTERRAİL BİR ÜLKE PASS biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

Flexi Sistem Nedir?

Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir.

Gezginin belirlediği tarih aralığında İnterrail Global Pass biletinde 3, 5, 7, 10 ve 15 gün, Interrail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 5, 6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

Örnek 1 : Global Pas Biletlerinde 2 ay geçerlilik süresi içinde 10 gün geçerli bilet : İnterrailciye belirleyeceği 2 aylık tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuk yapma hakkı sağlar.

Örnek 2 : Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında 8 gün trene binme hakkı sağlar.

Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir. Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.

Flexi Pass bileti ile bir gece treninde seyahat edildiğinde, seyahat direkt bir gece treniyle yapılıyorsa (gece yarısından sonra tren değişimi yapılmaksızın) seyahat takviminde 1 seyahat günü doldurulmalıdır. Bu seyahat günü gece treninin hareket günü olmalıdır.

Pass hamili gece seyahati gerçekleştiriyor ve gece yarısından sonra ikinci trene biniyorsa, seyahat takvimine iki seyahat gününü kaydetmesi gerekmektedir. Pass kapsamında yer alan bir gece feribotunun kullanılması durumunda çıkış veya varış tarihi bilet üzerindeki takvim hanesine kaydedilebilir.

Interrail Satış Para Birimi Nedir?

Biletinizi alırken TL olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.

Bu Fiyatlara Ek Olarak Ödeyeceğim Bir Ücret Var Mı?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür. Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon gerekmemesine karşın yoğun hatlarda yerinizi garanti etmek için rezervasyon yaptırmanız halinde de aynı ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Konaklamayı Karşılıyor Mu?

Hayır. Interrail bileti sadece bir tren pas biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. gibi hizmetleri kapsamaz.

Interrail Tarihi Ne Zaman Başlıyor?

Başlama tarihini siz saptıyorsunuz. Dolayısıyla yılın herhangi bir tarihinde yolculuğa başlayabilirsiniz.

Interrail Bileti Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

İnterrail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 3 ay önce alabileceğiniz gibi, yola çıkış tarihinizden bir gün önce de alabilirsiniz.

Interrail Bileti Alırken Neler Gereklidir?

Bilet almak için satış bürosuna gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

Interrail Bileti Nereden Alınır?

İnterrail Pass kartları TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’da bulunan Gençtur, Cosmopolitan, Viking Turizm, Ankara’da bulunan Uygar Tours ve Van’da bulunan Ayanis Turizm seyahat acentelerinden satın alınabilir.

Interrail Yolculuğunda Rezervasyon Gerekli Midir?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

Interrail Bileti Hangi Trenlerde Geçerlidir?

İnterrail Pass hamilleri için bazı trenler için özel kurallar ve ücretlendirmeler uygulanır. (Söz konusu bilgiler İnterrail bileti ile yolcuya verilen İnterrail Kılavuzu 2016’de ve İnterrail Haritası 2016’de yer almaktadır.) Ayrıca, ek ücret ödeyerek yataklı/kuşetli vagonlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz

Interrail için Vize Gerekli Mi?

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız.

Görsel SenuScape adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler