15.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelİstanbul'un Sembolik Yapısı Sultanahmet Camii

İstanbul’un Sembolik Yapısı Sultanahmet Camii

- REKLAM -

Sultanahmet Camii 17.yy başlarında yapılmış, yapıldığı dönemden her yüzyılda da görenleri etkisi altında bırakan bir camidir. İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. İhtişamı insanı kendisine çekme özelliği taşır ki; huzur bulunur. En büyük yapılardan biri olduğundan İstanbul Boğazından bile görünmesi İstanbul için simge olmaya yetmiştir.

Sultan 1.Ahmet tarafından yaptırılmıştır. 1.Ahmet tahta çıktığında sadece 14 yaşında ve 14.Osmanlı padişahı olması özelliği ile bu ihtişamlı camii fikrini ön plana çıkarmıştır. Cami 7 yıl 5 ayda tamamlanmıştır. Cami avlusu dikdörtgen bir plan çerçevesindedir. Yüksekliği 43 metredir. Caminin birçok noktadan görülebilmesi için zeminden yükseltme de yapılmıştır. Avlusunda 30 tane kubbe vardır. Bu avluya girişler 3 farklı kapıdandır. Ki bu kapıların özelliği bronz olmasıdır.

Sultanahmet Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Türkiye’nin 6 minareli ilk camisidir.
  • Caminin her yerinden imamın sesinin duyulması akustik özelliğinden kaynaklıdır.
  • Yabancı turistlerin gezip görecekleri listeleri arasında Blue Mosque adı altındadır.
  • Mavi Cami denilmesinin sebebi mavi çinilerin hakimiyetidir.
  • 20 binden fazla İznik çinisi vardır.
  • Camları doğal ışığı geçirmektedir.
  • Boyama,çini ve vitray camlar ile süslemeleri yapılmıştır
  • Son derece aydınlık ve ferahtır
  • Caminin temeli Osmanlı sultanı 1.Ahmet tarafından atılmıştır.

Sultanahmet Camii Avrupalılar tarafından Blue Mosque olarak adlandırılmıştır. Bu nedenle yurt dışında bu isimle bilinmiştir. Caminin iç bölgesi 21 bin çiniyle süslenmiştir. Bu çiniler de mavi renkte olduğundan  bu ismi almıştır. Caminin mimarı Mimar Sinan öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağadır. Sultanahmet Camii İstanbul’un tarihi semtine de adını vermiştir. İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında mutlaka üst sıralarda olan Sultanahmet Camisinin ağırlığı her zaman fark yaratır. Sultan 1.Ahmet bu camiyi yaptırırken İstanbul’un her yerinden görünmesini emretmiştir.

Caminin  bulunduğu yer olan Sultanahmet İstanbul’un en tarihi yerlerinden biri olan Sultanahmet Meydanındadır. Meydanda aynı zamanda yılanlı sütun, örme sütun, Dikilitaş da bulunmaktadır. Caminin iç bölümünün üst katlarında mavi renk hakimdir. Burada tasarımları muhteşem olan 200 kadar pencere vardır. Süslemelerin içeriği Kuran ayetleri iledir.

Sultanahmet Camiinin en önemli özelliği büyük bir külliyenin içinde olmasıdır. Bu da hamam, hastane, kervansaray, okul, çarşı gibi bölümlerin cami içinde olmasını sağlayıcıdır.

Sultanahmet Camisi avizelerine deve kuşu yumurtası eklenmiştir. Bunun sebebi örümcek yuvası ve ağların engellenmesidir.

İstanbul Sultanahmet meydanına ayak basıldığında Sultanahmet Cami ziyareti olmazsa olmaz niteliktedir. Bu etkileyici Osmanlı eseri mutlaka görülmelidir. Yaşanacak akustik zenginlik insana  huzur vericidir.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler