27.5 C
İstanbul
Salı, Temmuz 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelİşte Yeni Ercan Havalimanı

İşte Yeni Ercan Havalimanı

- REKLAM -

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile birlikte ziyaret ettiği KKTC’de yapımı devam eden Yeni Ercan Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Temmuz ayı içinde açılması planlanan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, havacılık sektöründe önemli bir yatırım olan Ercan Havaalanı yeni terminali, uçuş güvenliği, altyapı ve teknik özellikleriyle alanında örnek alınacak bir proje olarak ön plana çıkacak.

Birçok yeniliğe ve gelişmeye sahip olan yeni Ercan Havalimanı, yeni imkân ve kabiliyetleri ile geniş gövdeli uçaklara da ev sahipliği yapacak. Her tip ve büyüklükte uçağın inebileceği çift pisti ile en son teknolojide görenlerin adeta hayran bırakacak. Toplam 7 milyon 800 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Ercan Havalimanı, 2 bin 800 metre uzunluğundaki mevcut pistin güneyine inşa edilen yeni pist 3 bin 100 metre, her model yolcu uçağının kullanımına müsait uzunluğuna sahip.

Mevcut Ercan Havalimanı 20 bin metrekare iken Ercan Havalimanı yeni terminali 6 katı büyüklüğüne çıkacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, havacılık sektörüne önemli bir yatırım olan Ercan Havalimanı yeni terminali, uçuş güvenliği, altyapı ve teknik özellikleriyle havacılık alanında da dünyada örnek alınacak bir proje olacak.

Yeni Ercan Havalimanı’nda 9 adet körük, 21 adet de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanı mevcut olacak. Yeni terminal binası, 60 adet check in ve 44 adet pasaport kontrol noktası, 26 adet x-ray cihazı ve 4 kilometre uzunluğunda bagaj sistemi ile saatte 5 bin bagaj kapasitesi ile yolcularına hizmet verecek. 40 bin metrekarelik ve bin 500 araç kapasiteli kapalı otoparkla birlikte bin 500 araç kapasiteli otoparkı bulunacak olan havalimanında, otoparktan terminale asansör ve yürüyen merdiven sistemleriyle ulaşmak mümkün olacak.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler