27.5 C
İstanbul
Salı, Temmuz 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelKatar’a Gidecekseniz Yapmanız Gerekenler Var

Katar’a Gidecekseniz Yapmanız Gerekenler Var

- REKLAM -

Katar, aşılarını yaptıran ziyaretçilere kapısını yeniden açtı.

FIFA Dünya Kupası 2022™’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar, Temmuz 2021’de ülkenin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış COVID-19 aşılarını yaptırmış ziyaretçilere kapılarını yeniden açtı.

COVID-19’un yayılmasına karşı alınan önlemler çerçevesinde Katar’a seyahat etmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırmak için tasarlanmış, yürürlüğe girmiş yeni ve güncel bir dizi önlem, aşıları tam olan kişilerin karantinaya ihtiyaç duymadan Katar’ı ziyaret etmelerini sağlıyor.

Bu düzenlemelerle birlikte, ayrıca Katar vatandaşları ve ülkede oturma izni olanların da ülkeye giriş çıkışları kolaylaşıyor ve aşıları tam olan kişilerin Katar’a dönerken karantinaya girmesine gerek kalmıyor. Ayrıca, aşılı veya aşısız tüm ziyaretçilerin seyahatten 72 saat öncesinde bir PCR testi yaptırmaları gerekiyor.

Sınırların açılmasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise yolcuların herhangi bir uçuş rezervasyonu yapmadan önce seyahat ettikleri ve Katar’dan dönecekleri ülkenin giriş koşullarını kontrol etmeleri. Ülkelere göre farklılaşan ve kısa zaman öncesinde değişen koşullar nedeniyle bu ayrıntıya özellikle dikkat çekiliyor.

Katar’a giriş yapacak olan uluslararası turistler, Katar vatandaşları ve oturma iznine sahip kişilerin aşı sertifikası, seyahatten 72 saat öncesine kadar geçerli PCR testi ve kişisel bilgilerini “Ehteraz” web sitesine (www.ehteraz. gov.qa) yüklemeleri gerekiyor.

Yola çıkmadan önce Katar’a planlanan kalkıştan en az 12 saat önce “Ehteraz” web sitesi aracılığıyla ücretsiz bir işlem olan izin başvurusunun tamamlanması gerekiyor. Katar’a gelecek tüm yolcuların, uçaklarına planlandığı gibi binebilmelerini sağlamak için gerekli tüm belgeleri alır almaz başvurularını yapmaları tavsiye ediliyor. Havayollarının, sınırların açıldığı tarihten itibaren Katar için geçerli bir seyahat iznine sahip yolcuların uçağa binmesine izin verecekleri de özellikle belirtiliyor.

Yeni prosedürler ve gelecekteki güncellemeler hakkında daha fazla bilgiye Katar Halk Sağlığı Bakanlığı’nın web sitesinden ulaşılabiliyor (www.moph.gov.qa).

Ziyaretçilerin yapması gereken bir diğer işlem ise yerel bir Katar SIM kartı gerektiren “Ehteraz” mobil uygulamasını indirmesi ve etkinleştirmesi. Hamad Uluslararası Havalimanı’na (HIA) varışta Ooredoo veya Vodafone’dan bir SIM kart satın alınarak etkinleştirilen uygulama ile ziyaretçiler alışveriş merkezleri, restoranlar, müzelere giriş yapabiliyor ve taksileri veya toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorlar.

Qatar Tourism, Halk Sağlığı Bakanlığı ile ortaklaşa olarak, Katar’da güvenli ziyaretçi deneyimleri sağlamak, konaklama ve turizm sektörü için bir yıldan uzun bir süre önce başlatılan “Temiz Katar” programı kapsamında Bakanlık, tüm ziyaretçilerin kişisel önlemler konusunda dikkatli olmalarını ve Katar’da zorunlu olan yüz maskelerini (iç ve dış mekanlarda her zaman) takmalarını, kalabalık yerlerden kaçınmalarını, elleri düzenli olarak yıkamak ve dezenfekte etmek de dahil olmak üzere tüm önleyici tedbirlere uymalarını tavsiye ediyor.

Aşılarla ilgili yönergeler şöyle:

AşıTam aşılı olarak kabul edilecek MOPH kuralları veya ek gereklilikler
Comirnaty by Pfizer BioNTech (mRNA aşısı)Spikevax by ModernaTX, Inc. (mRNA aşısı)Vaxzevria, and Covishield by Oxford-Astrazeneca (Viral Vektör aşı)Janssen/Johnson & Johnson by Janssen Pharmaceuticals Companies of Johnson & Johnson (Viral Vektör aşı)Aşılama programının tamamlanmasının üzerinden 14 gün geçmiş olmalıdır.Pfizer BioNTech, Moderna, Astrazeneca için 2 dozJohnson & Johnson için 1 doz
BBIBP-CorV/Sinopharm by Beijing Institute of Biological Products (İnaktif aşı)Aşılama programının tamamlanmasının üzerinden 14 gün geçmiş olmalıdır Sinopharm için 2 dozSinopharm ile tam olarak aşılanmış yolcuların, sarı veya kırmızı listedeki bir ülkeden gelmeleri durumunda bir karantina oteli için önceden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Otele vardıklarında bir antikor testine tabi tutulacaklar; antikor testi sonucu antikorlarla pozitifse, 1. günde (sarıdan geliyorsa) veya kırmızı liste ülkesinden gelen yolcular için otele varışta PCR testi sonucu negatif olduğunda ülkeye girişlerine izin veriliyor.
Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler