19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelOtelde robottan hizmet almak ister misiniz?

Otelde robottan hizmet almak ister misiniz?

- REKLAM -

Elif Aslantürk ve Ahmet Erdem otellerde robot kullanımının müşteriler tarafından kabul edilebilirliği üzerine bir çalışma yapmış.

Uluslararası Turizm ve Teknoloji Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan çalışmada anket formu aracılığıyla 401 kişiden çevrimiçi olarak veri toplanmış. Çalışma sonucunda robot kullanımının, daha çok doğrudan müşteriyle diyalogun az olduğu departmanlarda kabul edilebilirliği ortaya çıkmış.

Makalenin sonuç ve öneriler bölümünde ;’Katılımcılar bagajların robotlar tarafından taşınması, otelin ortak alanlarının robotlar tarafından temizlenmesi ve otel odalarının robotlar tarafından temizlenmesi gibi iletişimin ve temasın az olduğu alanlarda robotların kullanımına yönelik nispeten daha olumlu bir tutum sergilerken, restoranda ve barda içecek servisinin robotlar tarafından yapılması, güvenlik ve masaj hizmetleri gibi alanlarda robotların kullanımı konusunda nispeten daha olumsuz bir tutum içerisindedir. Bu bakımdan robot kullanımının, daha çok doğrudan müşteriyle diyalogun az olduğu departmanlarda kabul edildiği söylenebilir. Bunun sebepleri arasında robot asistanların, teknoloji sınırlamaları nedeniyle, misafirlerle karşılaştıklarında anlık tepkiler verememesi, iletişim hataları, sistem arızaları ve sınırlı performans gibi çeşitli sorunlar sayılabilir (Lee, Lee ve Kim, 2021).’ İfadelerine yer verilmiş.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1928475

Görsel: Tara Winstead adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler