16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiPandemide En Güvenli Şehirler

Pandemide En Güvenli Şehirler

- REKLAM -

The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan rapora göre Güvenli Şehirler Endeksi 2021’de, COVID-19 sürecinde en güvenli şehirler açıklandı.

76 göstergede 60 şehri sıralayan endekste dijital, sağlık, altyapı, kişisel ve çevresel güvenliği kapsayan parametreler bulunuyor. Buna göre 2021’in sağlık açısından en güvenli şehri 87.7 puanla Tokyo.

COVİD-19 başta olmak üzere acil durum planlamasına entegrasyonu ve farklı hastalık türlerine yaklaşımlarının ölçülendiği endekste ilk beşte yer alan şehirlerin sıralaması şöyle:

  1. TOKYO (87.7 puan): Dünyanın en büyük şehri unvanına sahip Tokyo, Japonya’nın başkentidir. Otuz dokuz milyona yaklaşan nüfusa sahip şehir, aynı anda binden fazla inanın karşıdan karşıya geçtiği bir de kavşağa sahip. 14’ten fazla Michelin yıldızlı restorana sahip olan şehir, Nisan ayında sakura çiçeklerinin açması ile inanılmaz bir görselliğe sahip oluyor.
  2. SİNGAPUR (84.1 puan): Bir şehir devleti olan Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alıyor. Yere tükürmek, çöp atmak, arabaları kirli bırakmak, sakız çiğnemek gibi birçok yasak ya da toplumsal yaşama kuralları olan bir şehir olan Singapur, dünyanın en yeşil şehri unvanına sahip.
  3. HONG KONG (84.0 puan): Çin’e ait bir alandabir özel idari bölgedir. “Parfüm Limanı” anlamına gelen adıyla Hong Kong, dünyanın en zengin şehirlerinden. Dünyanın en fazla gökdeleni de burada bulunuyor. Dim Sum’un ana vatanı olan şehir, 120’den fazla jeoparka sahip.
  4. MELBOURNE (81.9 puan): Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve kıtanın en kalabalık şehridir. Dünyanın en yaşanılabilir kentleri sıralamasında her zaman üst sıralarda yer alan şehir, aynı zamanda dünyanın en iyi gurme seyahat merkezlerinden biri.   
  5. OSAKA (81.8 puan): Japonya’da bulunan şehir on dokuz milyon nüfusa sahiptir. “Milletin Mutfağı” olarak adlandırılan şehir geleneksel Japon yemeklerinin gurme başkentidir. Tatlılar, en az yemekler kadar önemlidir ve sadece lezzet değil, görsellik de üst seviyededir. Gidilecek en iyi zaman Nisan, Eylül ve Ekim ayları olan şehirde ilkbahar ve sonbahar aylarında birçok festival kutlanır.

Merak edenler için İstanbul, dünya sağlık sıralamasında 71.9 puanla 25. sıradadır.

Görsel Eva Elijas adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler