19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiSeyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?

Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?

- REKLAM -

SEYAHAT ÇANTASI HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Seyahat çantası hazırlamak çoğu zaman basit görünür, ancak sık seyahat edenler bilir ki işin zor yanlarından biri bavul hazırlamaktır.

Her şeye ihtiyacınız olduğunu düşünürsünüz; sıvılar, gündüz ve akşam için kıyafetler, kırışmaması gerekenler, ilaçlar, ilk yardım setleri… Hepsini sığdırmak güçtür oysa.

Binlerce kilometreyi kat etmek ve kısa veya uzun, iş veya tatil olsun en az birkaç günlük için deneyim sahibi olanların öğrendiği bazı çanta hazırlama kuralları vardır. Bu da seyahat çantası hazırlamayı neredeyse bir ilim haline getirir.

Öte yandan seyahat kuralları gereği bagaj hakkınızı bilmelisiniz. Buna uygun, aynı zamanda sizi fazla eşya almaktan alıkoyacak ebatlarda bir bavula sahip olmalısınız. Unutmayın ki bavulunuz ne kadar büyükse eşyanız o kadar çok olur.

Stratejik ve doğru bir seyahat çantası hazırlamak istiyorsanız işte bazı kurallar:

Almak istediklerinizin listesini yapın

Liste yapmaya günler veya haftalar öncesinden başlayın. Liste yapmak, size, eleme yapmanız veya almanız gerekenler konusunda zaman yaratacaktır. ‘İhtiyacım olursa’ fikrini kendinizden uzaklaşın. İhtiyaç duyarsanız satın alabileceğinizi düşünmek bu fikri uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir.

5-4-3-2-1 kuralı işinizi kolaylaştırır

Seyahat çantanızı düzenlemenize yardımcı olması için, örneğin, kendinizi en fazla 5 çorap, 4 üst, 3 alt giyim parçası, 2 çift ayakkabı ve 1 şapka. Bu listeyi kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Rulo yapın, katlamayın

Rulo yapmak, katlamaktan daha az yer tutar. Ayrıca kırışık oluşumunu da engeller.

Tetris mantığını kullanın

Her şeyi tek bir çantaya sığdırmanın en iyi yolu, alanın her santimini doldurmaktır. Örneğin, ayakkabılar çorapla doldurulmalıdır. Ardından, giysilerinizi kirden korumak için ayakkabılarınızı plastik bir alışveriş çantasında bavulunuzun altına koyun.

Dikkatlice her giyim eşyasını merkezi bir çekirdeğin etrafına sarın, merkezde iç çamaşırı ve tişörtler ve dış katman olarak blazer ve elbiseler gibi büyük özel ürünler.

Sıvıları kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde tutun

Sıvı malzemeler her zaman şeffaf bir çanta içinde bavulunuzun üst katmanına yerleştirilmelidir. Bu, bavul kontrolü yapılırken kolaylık sağlayacaktır. Sıvı malzemelerinizi asla paketinden çıkarmayın. Bir dizi banyo ürününü önceden paketlenmiş tutmak, kalkış sabahı kullanabileceğiniz bir diş fırçası veya kontakt lens kutusunu unutmamanızı da sağlar.

Hepsi bir arada ürünleri tercih edin

İhtiyaçlarınızı minimuma indirmek için hepsi bir arada ürünler tercih edin. Şampuan ve nemlendiriciyi ayrı ayrı almak yerine ikisi bir arada şampuan, fondöten, nemlendirici ve güneş kremini birleştiren BB kremler gibi ürünler, bavulunuzda yer açacaktır.

En hacimli giysiyi yolculukta giymeyi tercih edebilirsiniz

Eşyalarınız arasında en fazla yer tutacağına inandığınız giysilerinizi seyahat esnasında giyebilirsiniz.

Yıkanabilir ve çok amaçlı giysiler tercih edin

Hepsi bir arada sıvılar gibi, çok amaçlı kullanılan giysiler tercih edin. Örneğin hem pantolon hem de şort olarak kullanabileceğiniz alt giyim ürünleri, yastığa dönüşebilen montlar..

Temel öğeleri el bagajınıza alın

Pasaportunuz, kimliğiniz, paranız, kredi kartlarınız, mücevherleriniz, elektronik eşyalarınız ve diğer değerli eşyalarınız her zaman yanınızda olmalıdır.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler