19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelTarihi Hamamlarda Detoks Etkisi

Tarihi Hamamlarda Detoks Etkisi

- REKLAM -

Kış ve soğuğun kendini iyice hissettirdiği son günlerde, olumsuz hava şartlarının etkisinden ve yorgunluğundan sıyrılmanın vaktinin geldi de geçiyor. Osmanlı mimarisinin izlerini halen taşıyan tarihi İstanbul hamamları sizi bekliyor…

Çemberlitaş Hamamı

Sultan 2.Selim’in eşi Nurbanu Sultan tarafından gelir getirmesi amacıyla yapılan hamam, Mimar Sinan’ın son dönem eserleri arasında yer alıyor. Birbirinin tamamen aynısı olan bitişik çifte hamam olarak planlanan binanın göbek taşlarında da Osmanlı yazıtlarına yer verilmiş.

 Cağaloğlu Hamamı

1.Mahmut döneminde Ayasofya Külliyesi içindeki kütüphaneye gelir getirmesi için kurulan hamam, mimar Süleyman Ağa tarafından hazırlanmış. Klasik Osmanlı mimarisinden esinlenen binada, barok stilinden de esintiler yer alıyor. Kadın ve erkekler için ayrı bölümlerden oluşan hamamda günümüzde; gelin hamamı, alaturka masaj, aromaterapi masajı ve kese hizmetleri yer alıyor.

Süleymaniye Hamamı

Sinan’ın meşhur kalfalık dönemi eserleri arasında sayılan hamam, erkek ve kadınlar için karma kullanım imkânına sahip. Bu bölüme sadece aileler ve çiftler alınıyor. Kanuni’nin yıkandığı özel loca bölümüne de ev sahipliği yapan hamam daha çok turistlere yönelik hizmet veriyor. Standart bir hamam deneyimi için en az 1 saate ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Gedik Paşa Hamamı

Kapalıçarşı’ya olan yakınlığıyla bilinen hamam Gedik Ahmet Paşa tarafından 1475’te yaptırılmış. Mimar Hayrettin imzası taşıyan eserde geleneksel hamam ritüeli profesyonel terapistler tarafından masaj uygulamalarıyla zenginleştiriliyor. Aynı zamanda havuz ve saunaya da sahip olan hamam karma hizmetleriyle meşhur.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Benzin ve kağıt deposu olarak kullanımının yanı sıra bir dönem de cezaevi olarak kullanılan binada, kadınlar ve erkekler bölümü aynı eksen üzerinde kurulmuştur. Ayasofya ve Sultanahmet arasında kalan mimari eser, 1556-1557 yılları arasında tamamlanmıştır.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler