16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelUcuza Yurt Dışı Tatili Yapılabilecek 5 Rota

Ucuza Yurt Dışı Tatili Yapılabilecek 5 Rota

- REKLAM -

Bütçesi kısıtlı olan ama yurt dışını merak edip keşfetmek isteyenler için oldukça uygun fiyatlara tatil yapabilecekleri 5 ülke tavsiyesi. Doğası ve tarihi ile ön plana çıkan bu büyüleyici egzotik  ülkeler, cüzdan dostudur. Ucuza konaklama, beslenme hatta alışveriş imkanı sunmaktalar. 

Özellikle 18 yaşını yeni doldurmuş gençler, dünyayı gezip görmek, yeni deneyimler edinmek ister. Çoğu öğrenci olması nedeniyle yurt dışında uygun tatil arayışı içinde olan bu gençler  için doğasıyla ve tarihiyle büyüleyici ülkeler mevcut. Gerek konaklaması gerekse de alışverişi, sokak yemekleri oldukça uygun fiyatlı olan bu ülkeler hem tatil yapıp hem de para biriktirmek isteyen bireyler için de uygun. Bu yazıda da bu büyüleyici ülkelerden sadece birkaçının güzelliği gözler önüne seriliyor.

  • HİNDİSTAN

Hindistan’ da yapacak veya görecek ne var diye düşünülebilir. Ancak tarihi “Taç Mahal” ı ve baharatlı yemekleriyle ünlü olan bu ülkede yeni deneyimler elde edileceğine şüphe yok.

Köri severler için adeta cennet olan bu ülkede, ilginç durumlarla karşılaşmanız da söz konusu. Örnek vermek gerekirse, kimler her gün sokakta yürürken maymunlara veya ineklere hizmet edildiğini görebilir ki?

Ganj Nehri ‘nde yıkanan  turistleri ve yerlileri de gezinizde görmeniz muhtemel. Her yanıyla ilgi çekici olan bu ülke, Gidilmesi gereken uygun yurt dışı tatil bölgeleri arasında.

  • TAYLAND

Uygun fiyatlı hatta ucuz yurt dışı tatili yapılabilecek  ülkeler arasında yer alan Tayland‘da değişik egzotik meyveleri tatmanız mümkün. Doğasıyla ve yemekleriyle dünyaca ünlü ve en çok ziyaret edilen ülke olan Tayland’ da Asya kültürünün izlerini görmek mümkün.

Alışveriş için tercih edilen yerleri, konaklama, restoran tarzı mekanları uygun fiyatlı olan Tayland , gençlerin karşılayabileceği ucuz yurt dışı tatil mekanlarından en göz alıcısı denebilir.

Tayland’ da tatil yapılacak olunursa, tam 3 gün sürecek olan Songkran Festivali’ne denk getirilmesi tavsiye edilir. Adını Sanskritçede “astrolojik geçiş”, yani dönüşüm veya değişiklik anlamına gelirken adını “saṃkranti” kelimesinden almaktadır. Kısaca Tay yeni yılı kutlamasıdır. Ülkeye en çok turist girişinin olduğu dönemlerden biridir.

  • FİLİPİNLER

Sadece düşük bütçeye sahip olanlar tarafından değil, zengin sayılabilecek bireyler tarafından da güzelliğine karşı koyulamayan ülkelerden yalnızca biri Filipinler. Kumsallarının bembeyaz ve temiz olması, yemyeşil ormanları insanlar için rahatlatan ve stresten uzaklaştıran bir güzellik haline geliyor. Uygun fiyatlı otelleri oldukça fazla olan Filipinler, aynı zamanda heyecan arayan gençler için de uygun mekan. Vahşi doğada hatta suyun altında keşifler yapabileceğiniz Filipinler cüzdan dostu ucuz tatil imkanı sunuyor.

  • UKRAYNA

Ukrayna da  bir diğer ucuz yurtdışı tatil ülkeleri arasında alıyor. Avrupa’da en fazla toprağa sahip olan Ukrayna’ da en ilgi çekici şehirlerin başında Kiev ve Lviv  şehirleri gelir. Turistik olan bu şehirler tarihleri ile de göz almakta.

  • KRİV

Kriv’de  bir diğer ucuz yurtdışı tatil mekanları arasında alıyor. Ağaç kesmenin yasak olduğu bu şehir gerek yeşil doğası, ve ilginç mimarisi ile Ukrayna’da tatil planlayanların listesinde yer almalı. Tüm festivallerin ve etkinliklerin gerçekleştiği “özgürlük meydanı” da bu güzel şehirde bulunuyor. Tarih severler için de çok önemli bir gezi noktası olan “II. Dünya Savaşı Müzesi “nde 2. Dünya savaşı döneminden kalma ,askerlerin kişisel eşyalarını , savaş tanklarını , madalyaları hatta ve hatta tarihi  eser ve koleksiyonları görebilirsiniz.

  • LVİV

Ukrayna ‘da ziyaret edilmesi gereken bir diğer mekan da Lviv şehridir. Kültür kenti olan bu şehirde tarihi müzeleri gezmeniz mümkün. Rynok Square’de yer alan müzeler, Brewery Müzesi ve mimar Zygmunt Gorogolevski tarafından tasarlanan Opera Binası ise şehrin popüler uğrak noktalarından. Lviv uzun süre başka ülkeler tarafından yönetilse de şuan Unesco listesinde ve Ukrayna ya ait ve Turistler tarafından da oldukça ilgi görmekte.

  • KAMBOÇYA

Kamboçya, resmî adıyla Kamboçya Krallığı, Güneydoğu Asya anakarasının güneyinde yer alan bir ülkedir.1953 yılında Fransa’dan özgürlüğünü kazanan Kamboçya Asya da en hızlı güçlenen ekonomiler arasında yer alıyor.

Kamboçya’ da gece hayatı ön plana çıktığını es geçmemek gerekir. Asya kültürünü yakından görebileceğiniz bu ülkede ,tarihi tapınaklarını ziyaret edip görebilirsiniz ve bir yandan da  ucuz yurt dışı tatili yapmaya oldukça uygun. En bilindik gezilecek yerlerden biri “Siem Reap ve Angkor Tapınakları”dır.

Önceden uyarmak gerekir ki Kamboçya da sağlık sistemi çok gelişmemiştir ve hepatit a ve b, menenjit, difteri, tetanos gibi rahatsızlıklar yaygındır. Eğer bu ülkeye gidecek olursanız antikor oluşumu için aşılarınızı bir ay öncesinden tamamlamalısınız.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler