10.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 5, 2023
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiYurtdışında Kredi Kartınız, Paranız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Yurtdışında Kredi Kartınız, Paranız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

- REKLAM -

Ucuza bulduğunuz uçak biletinizi aldınız, en uygun konaklama planınızı yaptınız, seyahat çantanızı hazırladınız ve yurtdışında bir tatile hazırsınız.

Seyahat öncesinde, gideceğinin ülkenin güvenlik durumunu kontrol ederek aldığınız tüm tedbirlere rağmen paranız, kredi kartınız veya seyahat çekleriniz kaybolursa ne yapmalısınız?

Seyahat öncesinde pasaport, banka bilgileri, kredi kartları gibi tüm belgelerinizin fotokopileri ya da telefonunuzla çekeceğiniz fotoğraflar elinizde olmalı. Olası bir durumda bu belgelerin detaylarına ulaşmanız gerekecektir.

Paranız, kredi kartınız veya seyahat çeklerinizin kaybolması durumunda izlemeniz gereken birkaç adım şöyle:

  • Polise başvurun

Paranız, kredi kartınız veya değerli eşyalarınız kaybolduysa ya da çalındığını düşünüyorsanız hemen polise başvurup tutanak almalısınız. Yazılı yapacağınız şikayette kaybolan eşyaların, para miktarının listesi mutlaka olmalı. Bazı ülkelerin polisi şikayet almak istemeyebilir ve sizi ülkenizin temsilciliklerine yönlendirebilir, ancak ısrarcı olup tutanağı almalısınız.

  • Bankanızla temasa geçin

Kaybolan kredi kartınız veya seyahat çekinizin ait olduğu bankayla temasa geçerek tümünü iptal ettirmeniz gerekir, aksi takdirde üçüncü şahıslarca yapılan tüm harcamalar sizin sayılacaktır.

  • Yakınlarınızla iletişime geçin

Bazı yerlerde telefonunuzda bulunan banka uygulamaları banka/kredi kartı işlevi görerek ödeme yapmanızı sağlasa da veya uygulamalarda QR kod kullanılarak ATM’lerden para çekebilseniz de henüz yaygın bir durum olmadığı için paranızı veya kredi kartlarınızı kaybetmeniz durumunda yakınlarınızla iletişime geçerek size para göndermelerini sağlayabilirsiniz.

Görsel energepic.com adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler