19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiYurtdışında Pasaportunuz Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

Yurtdışında Pasaportunuz Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

- REKLAM -

Birkaç ay boyunca yapacağınız tatili planladınız. En ucuz ve en uygun uçak bileti almak için havayolu firmalarının web sitelerini dolaştınız, bütçeniz uygun otel rezervasyonunuzu yaptınız ve işte başka bir ülkede tatildesiniz.

Her şey istediğiniz gibi gidiyor; yemekler harika, gezdiğiniz yerler olağanüstü… Otele döndüğünüz bir gün pasaportunuzun olmadığını farkettiniz. Peki şimdi ne olacak?

Eğer farklı bir ülkede pasaportunuzu kaybettiyseniz paniğe kapılmayın. Yapmanız gereken birkaç işlem sonrasında ülkenize dönmenizi sağlayacak belgeler elinizde olacaktır. Unutmamanız gereken, her ihtimale karşı, yolculuğa çıkarken pasaportunuzun fotokopisini yanınıza almak olmalıdır. Fotokopi yerine telefonunuzla fotoğrafını da çekebilirsiniz. Böylelikle sizden istenecek detaylara ulaşmanız mümkün olacaktır.

İşte yapmanız gerekenler:

  1. En yakın polis amirliğine gidin

Pasaportunuz kayıpsa ya da çalındığını düşünüyorsanız, size en yakın polis amirliğine giderek bir kayıp tutanağı alın. Kayıp tutanağında sizden pasaportunuzun seri numarası istenecektir.  Bu tutanak Konsolosluk ya da Büyükelçilikten çıkaracağınız geçici pasaport veya seyahat belgesi için gereklidir. Ayrıca, tutanağın “aslı gibidir” kopyalarını almayı da ihmal etmeyin.

  • Türkiye temsilciliklerine başvurun

Bulunduğunuz yere en yakın Türkiye Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliğine başvurmanız gerekli. Polisten aldığınız tutanağı burada ibraz ederek geçici pasaport ya da seyahat belgesi alabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz şehirde temsilcilik yoksa www.konsolosluk.gov.tr adresinden size en yakın temsilciliği bulabilirsiniz. Mesai saatleri genellikle 9.00-15.00 arasıdır. İşinizin en kısa sürede tamamlanmasını istiyorsanız erken saatlerde gitmeniz gerekebilir.

Geçici pasaport veya seyahat belgesi çıkarılabilmesi için sizden 2 adet vesikalık fotoğraf ile sizi tanıtan kimlik, sürücü belgesi veya evlilik cüzdanına ihtiyaç olacaktır. Bu evrakların yanınızda olması gerekir.

  • Ülkeye dönüş için aktarmasız uçuşları tercih edin

Elinizdeki geçici pasaport veya seyahat belgesi, aktarmalı uçuş yapacağınız ülkelerin prosedürlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle doğrudan uçuşları tercih etmeniz yararlı olacaktır. Eğer aktarmalı uçuş yapacaksanız, o ülke/ülkelerin temsilcilikleri ile görüşüp geçici pasaport veya seyahat belgesinin kabul edilip edilmediğini öğrenmeniz gerekir.

Görsel nappy adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler