15.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelCinsel Sağlık Sorunları Ve Tedavisi

Cinsel Sağlık Sorunları Ve Tedavisi

- REKLAM -

Cinsel sağlık sorunları günümüzde karşılaşılan en büyük problemlerin başında gelir. Cinsel isteksizlik, sertleşme problemleri ve benzeri birçok problemin ortaya çıkmasına neden olan faktörler bulunur. Var olan bu cinsel sağlık sorunlarının en kısa sürede çözülmesi ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Ülkemizde cinsel sağlık sorunları ile alakalı bilgi seviyesi oldukça düşüktür. Bu konuda var olan utangaçlık durumu ve yetersiz bilgi seviyesi nedeniyle cinsel sağlık sorunlarının tespit edilmesi süresi uzar.

Uzayan bu süre ile birlikte cinsel sağlık sorunlarının çözülemeyecek seviyelere gelmesi muhtemeldir. Bu nedenle cinsel sağlık sorunları hakkında daha sorun oluşmadan bilgi sahibi olmak sorunu tespit edilmesine ve daha kısa sürede çözülmesine imkan sağlar. Erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur ve bu durumun çözülebilmesi için nelerin yapılması gerektiğini bilmek cinsel sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için oldukça önemlidir.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik ilişkiye karşı duyulan isteğin azalması, cinsel aktivitelerde azalma gibi belirtilerle ortaya çıkan cinsel sağlık sorunudur. Bu sorunun çözülebilmesi için cinselisteksizliknedenleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu nedenler cinsel isteksizlik probleminin ortadan kaldırılmasını kolaylaştıran en önemli faktörlerdir. Cinsel isteksizlik nedenleri tespit ettikten sonra tedavi sürecine geçilir. Ortaya çıkan cinsel isteksizlik nedenlerinden bazıları;

 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Cinsel ilişkiler arasındaki sürenin uzaması
 • Tiroit hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Diyabet hastalığı
 • Vajinal mantar problemi
 • Emzirme dönemi, gebelik ve lohusa dönemleri
 • Organ yetmezliği problemleri
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Cinsel Fobiler
 • Yetememe ve tatmin olamama korkusu
 • Ağır kişilik bozuklukları problemleri
 • Stresli yaşam gibi sorunlar cinsel isteksizliğin ortaya çıkmasının en büyük nedenleri arasında yer alır.

Ortaya çıkan cinsel isteksizlik problemleri ile birlikte evlilik süreçleri tehlikeye girer. Bu nedenle en kısa sürede ortaya çıkan cinsel isteksizlik durumunun nedenlerinin tespit edilmesi ve en kısa sürede bu problem için uygulanan tedavi yöntemlerinden birine başvurulması gerekir. Genelde erkekte cinsel isteksizlik daha yaygındır.

Cinsel isteksizlik problemi ortaya çıkmadan sürekli ve düzenli olarak sen sağlık sorunları ile alakalı doktora başvurulması bu problemin ortaya çıkmasını engeller. Bu nedenle cinsel isteksizlik ve bunun gibi birçok problemin ortaya çıkmasını beklemeden cinsel sağlığın korunması ve sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizlik probleminin tedavi edilebilmesi için yapılması gereken ilk şey cinsel isteksizlik nedeninin tespit edilmesidir. Ortaya çıkan cinsel isteksizlik sorun olan psikolojik mi yoksa fiziksel mi olduğu tespit edilerek tedavi sürecine başlanır. Cinsel isteksizlik fiziksel veya psikolojik olma durumu oldukça önemlidir. Tedavi süreci belirlenmiş olan problem türüne göre sürdürülür. Ortaya çıkan cinsel isteksizlik problemi fiziksel ise isteksizliğe sebep olan fiziksel durumu ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi süreçleri uygulanır.

Uygulanan bu tedavi süreçleri şu anda fiziksel problem ortadan kalktığı taktirde cinsel isteksizlik problemi ortadan kalkacaktır. Cinsel isteksizlik sorunu psikolojik nedenler ile ortaya çıktığı takdirde kesinlikle psikolojik destek alması gerekir. Cinsel isteksizlik oluşmasına neden olan psikolojik neden üzerinden kişiye terapi ve birçok yöntem ile tedavi sağlanır. Bireylere uygulanacak olan tedavi süreçlerini tamamında çiftlerin birbirine destek olması tedavi sürecinin olumlu sonuçlanabilmesi için en önemli faktördür. Aynı zamanda çiftlerin tedavi sürecinde sabırlı olması gerekir.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler