21.7 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 21, 2023
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiOtel Ücreti Nasıl Hesaplanır

Otel Ücreti Nasıl Hesaplanır

- REKLAM -

İnsanlar için tatil, dinlenme ve eğlenme anlamına gelir. Birçoğumuz tatile çıkacağımız zaman otellerde kalmayı tercih ederiz. Çünkü dinlenmek için gittiğimiz tatilde bir otelde kalmak en rahat seçeneklerdendir. Ayrıca otellerin bizse sunduğu avantajlardan da yararlanmak isteriz. Çünkü oteller arasındaki rekabetten olsa gerek, oteller günümüzde birçok özellik bulundurmak zorunda oluyor.

 Bir otele gitmeden önce fiyatlara internetten bakıp karşılaştırmak çok önemlidir, genelde erken rezervasyonda daha uygun fiyatlar olur ve direk otelde rezervasyon yapan müşteriler (kapı müşteri denir genelde) daha yüksek fiyatlar ile karşılaşırlar. Bunu önlemek adına gideceğiniz tatili planlamak, maliyet hesabı yapabilmek ve tatile çıktığınız anda böyle şeyler için endişelenmeyi bırakmak açısından çok önemlidir.

 Oteldeki Konaklama İçin Verilecek Ücret Nasıl Hesaplanır?

 Otellerin sayfasına girdiğinizde yazılanları dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir. Zira bazı oteller fiyatlandırmalarını yazarken PP (Per Person) yani kişi başı ücret olarak yazabilirler. Oda fiyatı olarak yazılmış ise odanın kaç kişilik olduğuna göre bir hesaplama yapılır.

 Bazı otellerde 0-2 yaş arası çocuklar ücretsizdir, 3-11 yaş arası çocuklar ise kişi başı ücretin yarısı olarak hesaplanmaktadır. Yalnız bazı oteller müşteri çekebilmek adına kampanya yaparak 12 yaşına basmamış tüm çocuklar için ücret almayabilir. Yalnız burada dikkat etmek gereken şey çocuğunuz doğum yılına göre hesaplandığını unutmamak. Ay olarak 12 yaşına girmemiş olsa dahi yıl olarak 12 göründüğünden kaynaklı tam ücret alınabilir bunun bilgisini de otel ile iletişime geçip alabilirsiniz.

 Kişi Başı Olarak Verilmiş Fiyatlar İçin Hesap Yapabilmek İçin:

 Eğer tek kişi kalacak ise kişi başı verilen ücret 1,5 ile çarpılır. Çünkü kişi başı verilen ücret double bir odada kalacak kişilerin fiyatının ikiye bölünmüş halidir. Ve 1 kişinin kalacağı oda için bir buçuk katı olarak hesaplanır.

 2 kişi kalınacak ise kişi başı verilen ücret 2 ile çarpılır, double oda fiyatı bulunur.

 3 yetişkin kalınacak ise 2.75 ile çarpılarak oda ücreti bulunur.

 2 yetişkin bir 3-11 yaş çocuk kalınacak ise 2.5 ile çarpılarak bulunur.

 Otele gittiğinizde farklı durumlarla karşılaşmamak adına rezervasyon yaptırırken bütün seçenekleri sorun, özellikle otelin çağrı merkezi ile görüştüğünüzden kesinlikle emin olun çünkü çağrı merkezi olduğunu iddia etseler dahi oteli hiç görmemiş olan satış merkezlerinin satış politikalarına bakarak gittiğiniz otellerde farklı manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Görsel Elina Sazonova adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler