6.6 C
İstanbul
Cuma, Şubat 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaSeyahat RehberiEvcil Hayvanla Nasıl Seyahat Edilir?

Evcil Hayvanla Nasıl Seyahat Edilir?

- REKLAM -

Kedi veya köpeğinizle rahatça seyahat edebilirsiniz. Birkaç önemli noktaya dikkat ederseniz seyahatiniz kolaylaşır. Araçtan çıktığınızda tasma kullanın. Taze su dolu su kabı ile yiyecek torbasını yanınızda taşıyın. Kediler için yumuşak bir yatak içeren ve iyi havalandırılan portatif hücreler kullanın.

Huzursuz yolcular için

Stresi hafifleten çiçek esanslarından oluşan Kurtarma İlacı (Rescue Remedy), endişeli kedi ve köpeğiniz için çok faydalıdır. Genellikle 15 dakika içerisinde etkisini gösterir, ihtiyaç duyarsanız dozu her 30 dakikada bir yenileyin. Köpeğinize yolculuk öncesi az miktarda suyun içine iki damla damlatarak içirin veya ağzını açıp doğrudan damlatın, Birkaç damla da ağzıyla burnuna ve ayaklarına damlatıp masaj yapın. Kedinizin ise ayaklarına ve yanaklarına birkaç damla damlatarak masajla yedirin.

Korkuyu yatıştırmak için kedi otu

Kediniz ya da köpeğiniz yolculuk sırasında korkuyorsa yola çıkmadan 30 dakika önce kedi otu kapsülleri verin. Toplam ağırlığının her 4.5 kg’ı için 300 ila 500 mg’lik kapsülün yansını verin. Kedi otu zararlı yan etkileri olmayan, doğal ve güvenli bir sakinleştiricidir.

Köpeklerde yol tutmasını engelleyin

Yol tutmasına karşı hassas olan bazı köpeklerin kısa süren araba yolculuklarında bile mideleri bulanır. Köpeğinizi yol tutmasını istemiyorsanız Nux vomica denilen homeopatik bir formül kullanın. Yola çıkmadan 30 dakika önce damla veya hap şeklinde verin ve yemeklerden 15 dakika önce dozu yenileyin. Yol tutmasından kaynaklanan stresi azaltmak için Kurtarma İlacı (Rescue Remedy) de verebilirsiniz. Birkaç damla solüsyonla köpeğinizin ağzını ve burnunu ovun veya az miktarda suya birkaç damla ilave ederek içirin.

Sıcak çarpmasını önleyin

Sıcak bir günde köpeğinizi arabada bırakırsanız ölümüne sebep olabilirsiniz. Kapalı bir arabanın içindeki sıcaklık, birkaç dakika içinde tehlikeli boyutlara ulaşır. Kedi veya köpeğiniz susuz kalma ve sıcak çarpması riskiyle karşı karşıya kalır.

Kedi veya köpeğinizi arabada bırakmak zorunda kalırsanız gölgelik bir yere park edin ve pencereleri hafifçe aralayarak içeriye temiz hava girmesini sağlayın. Köpeğiniz için bir kabın içinde yeterince su bırakın. Kedinizin portatif taşıma hücresinin güvenli bir konumda olduğundan ve içinde su bulunduğundan emin olun.

Görsel @rrinna adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler