25.7 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Booking.com
Ana SayfaGezilecek YerlerDikili’nin Gizli Kalmış Adası Garip Adası

Dikili’nin Gizli Kalmış Adası Garip Adası

- REKLAM -

Garip Adası, Dikili’nin Bademli köyünde bulunan berraklığından denizin dibini bile görebileceğiniz muhteşem bir güzelliğe sahip dokusu bozulmamış bir ada. Dikili sahilinden yaklaşık olarak 1200 mt kadar açıklıkta yer alıyor bu ada. Sahil ve Garip Adası arasında da Kalem Adası bulunuyor. Garip Adası’na gezi tekneleri, balıkçı tekneleri ile ulaşmak mümkün olduğu gibi, kanolarla da ulaşabiliyorsunuz. Dikili koyu renkli bir denize sahip fakat ne zaman ki Kalem Adası’na yaklaşıyorsunuz o andan itibaren turkuaz rengindeki o muhteşem deniz sizi karşılıyor.

Bu adadaki ilk yerleşim Antik Helen dönemindedir. O dönemdeki adı Ak Adalar anlamına gelen Arginousai’dir. Ak adalar toplamda 3 adadan oluşmaktadır. Bunlar, Kalem Adası, Garip Adası ve Güvercinlik Kayalarıdır. Garip Adası’nda ılıca denilen denizin içinden sıcak su çıkan bölgeler bulunuyor. Bademli’nin her bir köşesi cennet Garip Adası ’da o cennetten bir parça.

Garip Adası, okulların kapanmasıyla birlikte yoğun sezonuna başlıyor. Eylül 10’dan sonra çok fazla insan görmek mümkün olmuyor. Hem huzur bulup dinleneceğiniz, hem de tertemiz denizine kendinizi bırakabileceğiniz muhteşem bir yer burası. Kalabalık oluyor dediğime bakmayın. Aslında çok fazla kişi de bilmiyor burayı. Bademli’de Dikili’de yaşayan kişiler ya da buralara tatile gelen ziyaretçiler tarafından keşfedilmiş bir yer. Eğer yolunuz Dikili’ye düşerse mutlaka Garip Adası’na uğrayın derim.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler