21.7 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 21, 2023
Booking.com

Figueres

- REKLAM -

Salvador Dali’nin Şehri: Figueres

İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Girona şehrine bağlı Figueres kasabası, dünyada en güzel şeyleri sevenler için paha biçilmez bir yerdir. Nefis yemekleri ve harika şaraplarının yanı sıra 3 festivale de ev sahipliği yapar.

Figueres Salvador Dali’nin şehridir. İspanya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden ikincisi olan Dali Tiyatro-Müzesi Figueres’tedir. Bu olağanüstü yer sizi Dali’nin deliliğine ya da dahiliğine inandıracak kadar büyülüdür.

Adını incir ağaçlarından alan Figueres, birçok eski İspanyol kasabalarında olduğu gibi eski ve yeni bölgelere sahiptir ve bu iki bölge birbirine La Rambla adı verilen bir bulvar ile bağlanır. Görülmeye değer bu kasabada yapabileceklerinizi sizi için sıraladık:

  • Teatre Museo Dali / Dali Tiyatro-Müzesi

Kırmızı zemin üzerinde ekmek parçaları, çatısında yumurta ve heykellerin bulunduğu bu büyük binanın hem dışı hem de içi, Dali’nin kendisi tarafından tasarlanmış. Dali’nin gençlik döneminden ölümüne kadarki süreçte ortaya koyduğu eserler bu müzede sergileniyor. İlginç bir tasarıma sahip müzeyi gezerken Salvador Dali’nin beyninin içinde geziyormuşsunuz hissine kapılacaksınız. Dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri olduğunu da belirtelim.

  • Dali Mücevher Koleksiyonu

Dalí Tiyatro Müzesi’nin hemen yanında inşa edilmiş iki katlı bir binada kalıcı bir sergi olan Dalí Mücevher Koleksiyonu yer alıyor. Sanatçının 1941 ve 1970 yılları arasında yaptığı geniş bir mücevher koleksiyonunu burada sergileniyor ve ayrıca Owen Cheatham koleksiyonunun 39 altın mücevheri ve değerli taşlarını içeriyor. Burayı ziyaret ederken Salvador Dalí’nin mücevher tasarımları için yaptığı 27 çizim ve tabloyu da görebilirsiniz.

  • Museu del Joguet de Catalunya / Katalonya Oyuncak Müzesi

Katalonya Oyuncak Müzesi, Figueres’te keşfedebileceğiniz harika yerlerden biridir. Müze üç kattan oluşuyor ve geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Zemin katta bilgi masası, geçici sergilerin yanı sıra küçüklerin çizip renklendirebileceği alanlar bulacaksınız. Eski zamanların oyunları hakkında her şeyi keşfetmek için birinci kata çıkın. Burada, antik topaçlar, bebekler arasında, satrancın atası olan ve MÖ 3000’e kadar uzanan Ur adlı bir masa oyununun kalıntılarını bulacaksınız. En üst katta, her yaştan çocuk, inşası sekiz yıl süren Andreu Costa Pedro (Barselona, ​​1926–2013) tarafından inşa edilen minyatür demiryolunu görebilirsiniz.

  • Museu De L’Empordà / Emporda Müzesi

Bölgedeki en seçkin sanat eserlerine ev sahipliği yapan müze, 1946 yılından bu yana ziyarete açık. Şimdilerde 1971 yılında inşa edilmiş bir binada bulunan müzede Sorolla, Casas, Gargallo, Tàpies ve Dalí  gibi sanatçıların eserleri bulunuyor.

  • Museu de la Tècnica de l’Empordà / Emporda Teknoloji Müzesi

Adından da anlaşılacağı gibi, Empordà Teknoloji Müzesi teknolojiye odaklanıyor ve 18. ve 19. yüzyıllardan 3.000’den fazla mekanik antika sergileniyor. 1830’daki ilk dikiş makinelerinden benzersiz daktilolara, telefonlara ve santrallere kadar her şeyi burada görmek mümkün. Çarpıcı Morez Comptoise saatlerine ve 1908 Hispano-Suiza arabasına özellikle dikkat edin. Katalonya’da sergilenen en iyi alet koleksiyonlarından biri.

  • Dali’nin Doğduğu Ev

Figueres’teki Monturiol Caddesi’ndedir. Burası bir müze veya bir cazibe merkezi olmamakla birlikte ünlü sanatçının nerede büyüdüğünü bilmek müthiş bir duygu yaratabilir. Bunu, Dalí-Tiyatro Müzesi gezisi ile birleştirebilirsiniz.

  • Castell de Sant Ferran / Sant Ferran Kalesi

Figueres’in Sant Ferran Kalesi, şehrin yan tarafında bir tepe üzerinde yer alıyor. 18. yüzyıldan kalma eski bir sur ve burçlarla çevrilidir. Kale, 3.120 metrelik bir çevre ile 32 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Zamanında 4.000 kişi barındırma kapasitesine sahip olan kale, bu özelliği ile Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri haline gelmiş. Bu muhteşem yapıyı kendi başınıza veya rehberli bir turla ziyaret edebilirsiniz.

  • Església de Sant Pere / Sant Pere Kilisesi

Figueres’teki en eski ve en önemli kiliselerden biridir. 10. ve 11. yüzyıllara kadar uzanır ve orijinal olarak Romanesktir, ancak daha sonraki tarihlerde Gotik unsurlar eklenmiştir. Çan kulesinin ayağına bağlı eski sur duvarının bir kısmını hala görebilirsiniz.

  • Duran Otel & Restoran

Figueres’teyken, Salvador Dalí’nin sıkça gittiği Duran Hotel & Restaurant’ı ziyaret etmeyi unutmayın. Otelin zemin katı, bitişiğinde bir şarap mahzenine sahip. Eski ahşap kirişler, tıknaz masalar ve badanalı duvarlar ile geleneksel tarzda dekore edilmiş restoranı mutlaka ziyaret edin. Burada Dali’nin  ünlülerle çekilmiş fotoğrafları ve bazı eskizleriyle dolu bir de mahzen bulunuyor.

  • La Rambla de Figueres / Figueres’in La Rambla’sı

Figueres kasabasının kalbinde, eski ve yeni bölgeleri birleştiren bir bulvardır. Mağaza ve restoranlarla çevrili, yayalara ayrılmış uzun bir cadde olan kasabanın Rambla’sı, Barselona’daki daha ünlü Rambla’dan çok daha rahat ama soğuk ve daha az turistiktir. Burada yerel bir Rambla’nın gerçek özünü deneyimleyebilirsiniz.

Görsel pixabay.com

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler