26.4 C
İstanbul
Salı, Temmuz 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelKar Buz Eritme Sistemleri Kar ve Buz Birikimi Engelleme Sistemi

Kar Buz Eritme Sistemleri Kar ve Buz Birikimi Engelleme Sistemi

- REKLAM -

Kar buz eritme sistemi binaların çatılarındaki yağmur deresi, süzgeç, çatı oluğu ve iniş borularında kar ve buz birikiminin engellenmesini sağlar. Dış ortamlarda rampa, merdiven, yürüme yolu, teras ve balkon gibi kar ve buz istenmeyen mekânlarda da kullanılır. Sistemin esas bileşenleri; ısıtma kabloları ile bu kabloların kontrol ve otomasyonu için, dijital termostat ve aynı anda nem ve ısı algılayıcı sensörden oluşur.

Termostat ve kablolara enerji verilmesi için ayrı bir pano kullanılmalıdır. Pano içerisinde sistemin ana elektrik kesicisi, termostat amperajının (16A) üzerindeki güçler için kontaktör, dış ortamda çalışacak panolar için pano ısıtıcısı ve pano termostatı ve her bir ısıtma kablosunu istendiğinde ayrı ayrı açıp kapatabilecek V otomatlar bulunmalıdır. Panoda; enerji mevcut, sistem devrede ve arıza gibi önemli adımların izlenmesini sağlayacak uyarıcı pano lambaları da elzemdir.

Sistem; kurulacağı alanlardaki kar ve buz birikimi engellemek amacı ile tam otomatik çalışacak şekilde tasarlanacak ve uygulanacaktır. Bu maksatla; döşenecek ısıtma kabloları; termostat ve bunlara bağlı çalışan sensörler (algılayıcı) vasıtası ile hava koşullarının (sıcaklık ve nem) kar ve buz riski oluşturduğu durumlarda devreye girecek ve görevini tamamlamasının veya bu şartların ortadan kalkmasının ardından yine otomatik olarak devreden çıkacaktır.

Sistemin Tanımı, Amacı Ve Kapsamı

Kar buz eritme (Kar Eritme, Buz Eritme, Don Koruma ) sitemleri, tüm dünyada, kar ve buzla mücadele için üretilmiş ekipmanların, komplike bir şekilde çalıştığı sistemlerdir. Bu sistemler ya mevcut bir ısıtma sistemine (Kazan, Kombi,Isıtıcı Cihaz ) bağlanarak sulu yerden ısıtma sistemi ile yada elektrikli ısıtıcı kablolar ile otomasyonlu bir şekilde yapılır. Bu sistemlerin çalışma prensibi, sensör üzerinden alınan dış hava sıcaklığı +4 derece ve altı ise sensöre enerji gönderilerek sensör üzerindeki ısıtıcı devreye sokulur eğer üzerinde kar veya buz var ise eriyerek nem oluşturur ve nem bilgisinin % 50 ve üzeri ise kar ve buzun oluşum şartı gerçekleşmiş olduğu tespit edilerek termostata çalış komutu iletilmesi ile termostat sistemdeki ısıtma kablolarına enerji gönderilmesini sağlamaktadır.

Kar buz eritme sistemi, mahallin hızlı bir şekilde kar ve buzdan arındırılması için ısıtma kablolarının ısıtması ile gerçekleşir. Mahalde buz oluşumunu veya kar birikimini engelledikten sonra sistem devreden çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, uygulama yapılacak mahalin ihtiyacını karşılayacak sıklıkta ( Güçte,watta ) kablo serimi yapılmasıdır. Kurulacak güç iklim şartlarına bağlı olarak bir metrekareye 350 W/m2 veya 500 W/m2 arasında seçilmelidir. Bu hesaplama yapılmaz ise kar ve buz eriyemeyeceğinden sistem çalışır ancak gücü yetmediği için bir türlü beklemeye geçmez ve sistem çalışıyor denilerek sistem sizlere teslim edilir. Sistem yaklaşık 1 saat çalışır ve 15-45 dk beklemeye geçer sensörden gelen bilgiye göre kar ve buz oluşumu var ise bir saat kadar daha çalışır bu böyle devam eder.

Sistem gücü ihtiyaca göre kurulmamış ise kar buz eritme sistemi ısıtıcı kabloları devamlı devrede kalır. Kar buz eritme sistemleri termostatları iki şekilde seçilebilir. Dış hava sıcaklığına göre bir termostat seçimidir. Dış hava sıcaklığı, ayarlanan sıcaklığın altına düştüğünde ısıtıcı elemanlarına güç gönderir. Dış hava sıcaklığı ve nemini takip eden Isıtıcılı sensörlü termostat. Yukarıda bahsettiğimiz şartlar gerçekleştiğinde ısıtıcı elemanlarına güç gönderir.

Daha fazla bilgi ve sorularınız için

0352 999 1 6540554 935 97 09

www.karbuzeritme.com

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler