16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelOtel rezervasyonunuzu nereden yapıyorsunuz?

Otel rezervasyonunuzu nereden yapıyorsunuz?

- REKLAM -

Akademisyen Samet Can CURKAN Bireysel kültürün çevrim içi otel rezervasyon niyeti üzerindeki etkisini belirlemek için bir anket çalışması yapmış. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda tüketicilerin otel rezervasyonu için ağırlıklı olarak (%27) otellerin web sayfalarından faydalandığını görülmüş.

Akademisyen Samet Can CURKAN’ın Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 2021 Yılı Temmuz sayısında yer alan makalenin sonuç bölümünde ‘Bireysel kültürün çevrim içi otel rezervasyon niyeti üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan çalışmanın bulguları doğrultusunda önemli sonuçlar ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılanlar bir yıl içinde ortalama 1 – 4 arası çevrim içi otel rezervasyonu yapmaktadır. Son yıllarda çevrim içi otel rezervasyon kanallarının sayısı oldukça artmıştır. Tüketicilerin otel rezervasyonlarını internet üzerinden yapması, otellerin odalarını kendi çevrim içi rezervasyon kanalları üzerinden satmaya teşvik etmektedir.

Araştırmanın sonuçları tüketicilerin otel rezervasyonu için ağırlıklı olarak (%27) otellerin web sayfalarından faydalandığını göstermektedir. Katılımcıların otel rezervasyonu yapmak için kullandığı bir diğer platform ise Trivago’dur. Trivago tam anlamıyla bir otel rezervasyon site veya sistemi değildir. Tüketiciler konaklamak istedikleri destinasyon ve tarihi seçtikten sonra Trivago tarafından otel rezervasyon site/sistemlerine yönlendirilmektedir (hotels, ets, booking vb. gibi). Bu sonuç tüketicilerin otel rezervasyonu seçiminde fiyat faktörünün etkili olduğunu göstermektedir. Tüketiciler en uygun fiyata ulaşmak için fiyat karşılaştırma sitelerinden faydalanmaktadır’ denilmiş.

Kaynak https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1262391

Görsel Mikhail Nilov adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler