19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 16, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelTurizmde Akıllı Tasarım Devri

Turizmde Akıllı Tasarım Devri

- REKLAM -

Turist deneyimine odaklanan çok katmanlı ve sistematik bir yaklaşım olan Akıllı Turizm Tasarımları devri başlıyor. Hedef; unutulmaz ziyaretçi deneyimi sağlamak.

Akıllı turizm, birçok ülke ve şehrin yeni teknolojik altyapılar oluşturmak, akıllı son kullanıcı uygulamaları geliştirmek ve turizm deneyimlerini zenginleştirmek için yeniliğe de odaklanıyor.

Vacationscape üzerine Clare Gunn’ın çalışmasına dayanan turizmin tasarlanması fikri, sadece destinasyonların değil, turizm işletmelerinin başarısına katkıda bulunmada da çok önemli bir faaliyet olarak kabul ediliyor.

Zheng Xiang, Jason Stienmetz, Daniel R. Fesenmaier’in ortak yayımladıkları ve Turizm Araştırmaları Yıllıkları dergisinin Şubat 2021 sayısında yer alan makaleye göre “Akıllı Turizm Tasarımı”, daha sonra turizmi yeniden şekillendirmek için kullanılabilecek yeni ve yenilikçi süreçleri, sistemleri ve deneyimleri destekleyen dijital eserlerin geliştirilmesine odaklanıyor. Bu mantık, yer tasarımı için yaratıcı süreci desteklemek için gerekli olan turizm sistemindeki çeşitli bileşenler arasındaki bağlantıların anlaşılmasına dayalı olarak geliştirilmiş.

Turizm tasarımını destekleyen önemli gelişmelerden biri, gezginlerin nereye ve ne zaman ziyaret edeceklerine nasıl karar verdiklerine ve seyahat sırasındaki deneyimlerin doğasına ne ölçüde katkıda bulunduğu. Tasarımın ilk aşamasını oluşturan bu süreci, ikinci aşama olan fiziksel ve sosyal faktörlerin tanımlanması takip ediyor. Unutulmaz ziyaretçi deneyimi yaşatmaya odaklanan bu süreçte temalar, turistlerin bilinçsizce bilgiye nasıl eriştiklerini etkilemekten, turistlerin genel deneyimde nasıl anlam bulduğunu şekillendirmeye kadar tüm algısal süreci yönlendiriyor. Yine bu aşamada hikayeler, olay örgüsü, eylem ve tepkiler yoluyla ortaya çıkan duygulara dayalı olarak ziyaretçiler ve ev sahipleri ile tasarlanan çevredeki çeşitli etkinlikler arasındaki bağlantılar kurularak temel yapıyı oluşturuluyor ve tema canlandırılıyor. Bu arada ziyaretçi kendi deneyimlerini yönlendirebilme yetisine sahip, başka bir deyişle sahnede etkin bir rolü var.

Görsel The Lazy Artist Gallery adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler