6.6 C
İstanbul
Cuma, Şubat 23, 2024
Booking.com
Ana SayfaGüncelYaşlı Bakımı Turizminde Türkiye Geleceğe Hazırlanıyor

Yaşlı Bakımı Turizminde Türkiye Geleceğe Hazırlanıyor

- REKLAM -

Yaşlıların sayısı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün artıyor.

Gelişen sağlık teknolojileri sayesinde yaşam süresinin uzaması, yaşlıların yaşadıkları sorunların daha fazla hissedilmesine neden oluyor. Gelecekte daha fazla sayıya ulaşacak yaşlı nüfusa mutlu yaşam olanakları sağlamak için yeni çalışmalar ve politikalar üretilmek zorunda.

Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Turizmi Aynı Şey mi?

Emeklilik ve yaşlılık endüstrisinde ülkemizi dünyaya tanıtmak ve bir marka haline gelmek için öncelikle yapılması gereken şey yaşlı bakımının medeni kabul edilebilirlik seviyesine yükseltilmesidir. İlk olarak iç pazarda yaşlı bakımında başarılı olmak, sonrada da mevcut başarıları hedef ülkelere pazarlamak gerekiyor.

Yaşlı bakımında gelişimde Devletin payı; Yaşlı yaşamı ve yaşlı bakımı hukukunun düzenlenmesi devletin kontrolünde gerçekleştirilebilir. Emeklilik sigortasının yanı sıra yaşlılık sigortasının da aktif hale getirilmesi ve en önemlisi halka doğru bir şekilde anlatılarak özendirilmesi gerekiyor. Evde yaşlı bakımı konusunda yerel yönetimlerin her zaman devrede tutulması ve Sosyal güvenlik kapsamına alınan yaşlılar için bakım  şartlarının düzenlenmesi de alınacak en önemli tedbirler arasında sayılabilir.

  • Evde yaşlı bakımı konusu temel ihtiyaçlar arasında en önemli yeri tutuyor.

İŞKUR gibi kurumlar kanalıyla yetiştirilen, ancak yaşlı bakımı konusunda yetersiz kalan elemanların yerine nitelikli eğitim kurumlarına bırakması sağlanmalı.

Yaşlı bakımında gelişimde Üniversitelerin payı; Yaşlı bakımı konusunda hedef ülkelere yönelik yabancı dille eğitim veren yaşlı bakıcılığı liselerinin, ön lisans veya lisans programlarının açılması ülkemizin bu işte yol kat etmek istediğinin de açık bir göstergesi olacaktır. Yaşlı bakımı ve turizmi alanındaki yatırımlara yönelik teşviklerin oluşturulmasının yanı sıra yaşlı bakıcılığı eğitimi konusunda da akademilere teşvik sağlanması gerekiyor.

Yaşlı bakımında gelişimde Sivil Toplum Kuruluşlarının payı; Yaşlıları aktif tutacak politikaların geliştirilmesi, yaşlıların deneyimlerinden faydalanılacak  için hobi atölyelerinin kurulması ve yaşlılar ve çocukların bir araya gelmelerini sağlayacak organizasyonların sağlanmasıyla belli bir düzen kurulabilir.

Yaşlı bakımında gelişimde Medya Kuruluşlarının payı; Yaşlı bakımının sadece barınma, yemek, sağlık gibi konulardan ibaret olmadığını anlatan medya içeriklerinin ve kamu spotlarının yaygınlaştırılması ilginin ülkemize çevrilmesini sağlayabilir. Yaşlıların aktif ve sağlıklı yaşamını destekleyecek yeniliklerin geliştirilmesinin teşvik edilmesi, yaşlı nüfusu fazla olan ülkelerden ülkemize yaşlı transferiyle yaşlıların ülkemizde misafir edilmeleri konusunda ülkeler arası anlaşmalar yapılması önem taşıyor.

Yaşlı bakımında gelişimde Özel Sektör Kuruluşlarının payı; Yaşlıların sağlıklı, mutlu, keyifli, kısmen de onları aktif tutacak yaşam köylerinin, rehabilitasyon merkezlerinin, tatil komplekslerinin, termal otellerin açılması ve verilen hizmetin yaşlılara uygun olması dünyada fark yaratılmasını sağlayabilir.

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler