16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Booking.com

Bergamo

- REKLAM -

İtalyan Alpleri’nin eteklerinde, Milano’nun yaklaşık 40 km kuzeydoğusunda, muhtemelen daha önce duymadığınız bir şehir Bergamo. Eğer Milano’ya, Venedik veya Como Gölü’ne giden yüzbinlerce insanın duyduğu ama görmediği şehir de denilebilir.

Bergamo’ya gezmek için kendinize bir şans verirseniz, İtalyanların, tüm güzelliklerini ziyaretçileri ile paylaşmaya bu kadar açıkken Bergamo’yu kendilerine sakladıklarını düşünebilirsiniz. İşte bu harika şehirde yapabilecekleriniz:

  • Hızlı ve kolayca ziyaret yapmaya çok elverişli

Diyelim ki Milano’dan dönüş yapacaksınız ve uçuşunuza 5-6 saat var. Otogar ve tren istasyonunun karşılıklı olduğu bu şehirde eşyalarınızı bırakmak için dolaplar var. Tren istasyonundan karşıya geçtiğinizde ya da otogardaysanız hemen sağ tarafında Urban Center binasının yanında bulacağınız bu emanet dolaplarının büyükleri 4€, küçükleri ise 3 €. Sorunsuz bir şekilde eşyalarınızı bu dolaplara bırakıp turunuza başlayabilirsiniz.

Otogarın tren istasyonunun hemen karşısında olduğunsan bahsetmiştik ama planlama çok iyi; çünkü içeride yiyecek satış noktaları ve daha da önemlisi, havaalanına giden otobüs için biletlerimizi daha sonra aldığımız bir bilet gişesi var. Otobüs durağında, bir sonraki otobüsün ne zaman geleceğini gösteren elektronik bir işaret ve ayrıca havaalanından canlı kalkış bilgileri var. Bu da işinizi kolaylaştıran kullanışlı bir uygulama.

Eşyalarınızı bıraktığınız dolapların hemen köşesinde bir turizm ofisi var. İhtiyaç duymanız ya da şehirde nereye gitmeniz gerektiğine dair ipuçları almak isterseniz uğrayabilirsiniz.

  • Orta Çağ sokakları

Kısa bir füniküler seyahati ile çıkılabilen  Bergamo’nun tepesindeki Yukarı Şehir, orta çağdan kalmış,  öyle ki bazı bölümleri ilk inşa edildiklerinden beri el değmemiş görünüyor. Bergamo’nun 16. yüzyıldan kalma Venedik savunma duvarları ve kapıları o kadar aşılmazdı ki, kasaba asla fethedilmedi. Sonuç olarak, çevre içindeki çarpıcı mimari eserler kusursuz durumda ve onları gerçekten takdir etmek için şahsen görülmeleri gerekiyor.

İstilacı güçlerin görevinin ne kadar imkansız olduğunu anlamak için eski şehrin etkileyici taş kapılarının da ziyaret edilmesi gerekiyor. Aşağıdaki çok daha yeni Aşağı Şehir’in muhteşem manzarasının güzelliğini görmek için ise en üstteki füniküler istasyonunun yakınında Porta S. Giacomo’yu ziyaret etmeyi unutmayın.

  • Basilica di Santa Maria Maggiore nefes kesici

Bergamo’nun birçok cazibe merkezinden yalnızca birini ziyaret etmek için zamanınız varsa, bunun Basilica di Santa Maria Maggiore olduğundan emin olun.

Abartmadan, bu 12. yüzyıl kilisesi, en inanılmaz binalardan biri. Detay ve dekoratif sanatlara olan bağlılık sizi gerçekten şaşırtacak. Renkli freskler, karmaşık duvar halıları, ince manikürlü büstler ve heykeller ve sanatsal süslemeler, zeminden tavana kadar her yüzeyi süslenmiş durumda.

Bol bol fotoğraf çekin!

  • Duomo di Bergamo tam bir mükemmellik örneği

Her şeyi yakınlarda tutma temasına uygun olarak, Bergamo’nun katedrali Duomo di Bergamo, Basilica di Santa Maria Maggiore’nin hemen yanındadır.

Normal koşullarda, Duomo’nun yürek burkan derecede güzel ve bir o kadar da sade iç tasarımı, herhangi bir şehrin turizm tacının mücevheri olacaktır.

Bazilika renk ve detay sunarken, Katedral sofistike bir zarafete sahip. Parlak altın süslemeler, duvarları ve tavanları süslüyor, ikisi de sade ve kontrast beyaz. Hala freskler var, ancak daha ihtiyatlı ve daha idareli kullanılıyorlar.

Ziyaretiniz Pazar gününe denk geldiyse küçük pazarı gezmek için de vaktiniz olacak.

  • Altın Testis şansı

Basilica di Santa Maria Maggiore’nin bitişiğinde olan 15. yüzyıldan kalma bir kilise ve türbe olan Cappella Colleoni’yi (Colleoni Şapeli) de ziyaret etmelisiniz. içinde fotoğraf çekmek yasak. Sadece gidip kendiniz bakmanız gerekecek ama inanın, görülmeye değer!

Zamanınız kısıtlıysa en azından Bartolomeo Colleoni’nin üç testisini bulmaya çalışın. Üç, aklınızımı karştırdı? Basit bir hikayesi var:

Bartolomeo Colleoni, 15. yüzyılda şapelin adanmış olduğu ve kalıntıları içeride yatan bir askeri liderdi. Colleoni orşit hastasıydı, bu da üç testisi olduğu anlamına geliyordu. Colleoni, rahatsızlığından alışılmadık bir şekilde gurur duyuyordu.

Kapıda ve şapelin etrafındaki çitlerde arması görülebilir ve söylendiğine göre, testislerini ovuşturan herkese iyi şanslar gelir. Deneyin…

Testisleri ovma uygulaması yerli halk ve turistler arasında popüler bir uğraştır, o kadar ki testisler tüm sürtünme sayesinde altın bir renk almıştır ve bu da onların fark edilmesini kolaylaştırmış.

  • Bergamo havaalanı içi 20 dakika yeterli

Eşyalarınızı emanet dolabından almak, önceden almadıysanız havaalanına ulaşım için biletiniz almak ve otobüse binmek sadece 5 dakikanızı alıyor. 10-15 dakikalık bir otobüs yolculuğundan sonra İtalya’nın en yoğun üçüncü havalimanı olan Orio al Serio Uluslararası Havalimanı’na (bazen Il Caravaggio Uluslararası Havalimanı ve aynı zamanda sadece Bergamo Havalimanı olarak da bilinir) ulaşıyorsunuz.

Ülkenize dönmeden önce yapacağınız Bergamo gezisi “iyi ki gezmişiz” dedirtecek güzellikte ve unutulmaz olacaktır. Sicilya usulü cannoli bulursanız mutlaka tadına bakın..

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler