26.7 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 11, 2022
Ana SayfaSeyahat RehberiSeyahat Öncesinde Aşı Yaptırmanız Gerekebilir

Seyahat Öncesinde Aşı Yaptırmanız Gerekebilir

Yurtdışı seyahatiniz öncesinde, özellikle bazı ülkelere gitmeden önce bazı hastalıklardan korunmak için aşı yaptırmanız gerekebilir. Bunların bir kısmı zorunlu olmakla birlikte gidilecek ülkeye, kalınacak süreye göre değişiklik gösterir.

Özellikle yurtdışına seyahat eden yolcular, kendi ülkelerinde görülmeyen birçok bulaşıcı hastalık riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Seyahat öncesinde gidilecek ülkelerdeki hastalık riskleri, koruyucu önlemler ve gereken aşılar hakkında bilgi edinilmelidir.

Seyahat öncesi hangi aşıların yapılması gerektiğine, yetkili kurum tarafından, kişiye ve yolculuğa ait özelliklerin değerlendirilmesi yapılarak karar verilir. Başka bir deyişle, seyahat öncesi yapılması gereken aşı şeması, kişiye özgüdür. Bu risk değerlendirmesinde göz önünde bulundurulan özellikler şunlardır:

Kişiye ait özellikler:

 • Yaş (çocuk ve yaşlılarda bazı aşılar yapılamayabilir veya etkinlikleri ve yan etkileri farklı olabilir)
 • Sağlık durumu (Diyabet gibi bazı kronik hastalıkların olması hastalıklara daha duyarlı olunmasına neden olabilir, bazı hastalıklarda birtakım aşılar yapılamayabilir)
 • Hamilelik ve emzirme durumu (Bazı aşılar yapılamayabilir)
 • İmmün yetmezliği (Bazı aşılar yapılmamalıdır)
 • Alerji öyküsü
 • Aşılama geçmişi
 • Yolculuğa ait özellikler:
 • Gidilen ülke (Bazı hastalıklar bazı ülkelerde daha sık olabilir)
 • Yolculuğun zamanı (Bazı hastalıklar yılın belli döneminde görülebilir. Örneğin yağışlı dönemde)
 • Süre (Kalınan sürenin artması riski artırır)
 • Kalınan yer (Kırsal bölgede hastalık riskleri daha fazla olabilir, kamp alanında konaklamada risk otele göre fazladır)
 • Seyahatte yapılan aktiviteler (Kırsal alanda çalışmak, doğa yürüyüşü yapmak gibi aktiviteler riski artırabilir)

Aşılamayı takiben koruyuculuğun başlaması için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre aşının tipine, gerekli aşılama dozu sayısına, aşılama geçmişine bağlı olarak değişir. Yeterli bağışıklık yanıtının oluşabilmesi ve gerekli aşılama şemasının tamamlanabilmesi için yolcular seyahatten en az 4-6 hafta önce Seyahat Sağlığı Merkezlerine başvurmalıdır. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne bağlı Seyahat Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak aşılar yapılmakta ve koruyucu ilaçlar verilmektedir. Seyahat Sağlığı Merkezlerine sitemizdeki merkezlerin adreslerinden randevu alınarak başvuru yapılabilir.

Hiçbir aşının %100 koruma sağlayamadığı ve aşı yapılsa bile genel enfeksiyondan korunma önlemlerine uyulması gerektiği akılda tutulmalıdır.

Rutin Aşılar

Dünyanın bazı ülkelerinde hala tetanoz, difteri, kızamık gibi hastalıklar endemik olarak görülmektedir. Bu nedenle seyahat öncesinde yolcuların ülke takvimine uygun olarak aşılarını yaptırmaları çok önemlidir. Çocuklukta yapılan aşıların pek çoğunun etkili koruyuculuk düzeyini muhafaza etmek için hayat boyunca ek aşı dozlarına ihtiyaç vardır. Yolculuk öncesi değerlendirmede rutin aşılama programına göre eksik aşılar varsa tamamlanmalı ya da hiç aşılanmamış kişiler de ilk aşılama serisini tamamlamalıdır. Rutin aşılama programında bulunan aşıların bazıları:

Tetanoz-Difteri (Td), Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK), Polio

Seyahat Aşıları

Her yolcu için yolculuk risk değerlendirmesi temel alınarak tavsiye edilir.

Sarı Humma (zorunlu), Meningokok (zorunlu), Tifo, Kolera, Hepatit A, Kuduz, Japon Ensefaliti, Kene kaynaklı ensefalit

Fotoğraf: Nataliya Vaitkevich: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/adam-kadin-koruma-hemsire-8830482/

Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler