9.9 C
İstanbul
Pazartesi, Aralık 4, 2023
Booking.com

Rize

- REKLAM -

Rize Doğu Karadeniz’in en gözde şehirlerinden biri olup, tertemiz bir havası, olağanüstü bir doğası ve damakta lezzeti gitmeyen yemekleri ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Rize’de yeşilin her tonuna şahit olunur.  Dört mevsim kucak açma gibi bir özelliği vardır. Rize şehir merkezi yanı sıra yaylaları, şelaleleri ve kaleleri ile dopdoludur. Ve elbette ki Rize bu ülkenin çay ve tütündeki başkentidir. Rize’nin tarihi neredeyse M.Ö.7.yy a kadar dayanmaktadır. Karadeniz turları içerisinde en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Rize’de Nereler Görülür

Rize başlı başına bir doğa harikası şehirdir. Dağları, gölleri, yaylaları, dereleri ile aslında her yönüyle bir turizm cennetidir. Özellikle Rize yaylaları her yıl binlerce ziyaretçiye misafirperverlik eder. Rize demek yemyeşil bir tabiat demektir, Rize demek yaylalarda o cazibeli güzelliğe kapılmak demektir, Rize demek Ayder Yaylası, Kavrun Yaylası, Anzer Yaylası, Ovit Yaylası içerisinde büyülenmek demektir.

Rize Doğu Karadeniz’in bir tabiat harikası olan şehridir. Gerek gezilecek yerleri gerekse tarihi yerleri ile ve tabi ki doğal güzelliği ile dopdoludur. Bu yerlerden biri olan Ayder Yaylası, çiçeklerden elde edilen ballar ve şifalı kaplıcaları ile adını duyurmuş bir yerdir. Yeşilliği, yayla evleri, temiz havası ile sıkça misafir ağırlar. Huzur ve sakinlik için bir numaralı adrestir. Rize görülmesi gereken listesinde üst sıralarda olmalıdır. Ve sonra Anzer Yaylası gelir. Burası da balı ile meşhurdur. Özellikle buraya ziyaretler Ağustos ayında akın akın şeklindedir, yayla şenlikleri tam bir görsel keyiftir.

Rize Doğal Güzellikleri ile Bir Başkadır

Fırtına deresi tam 57 km uzunluğundadır ve Karadeniz’e dökülür. Görüntü inanılmazdır. Ve su sporları için yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Fırtına deresi denildiğinde akla rafting gelir. Rize’nin en doğal ve en ilgi çeken doğal güzelliğidir. Kaçkar Dağları dağ sporları yapılan ; birçok dağcının tırmandığı ve doğal güzellikler arasında görmeden gidilmez sınıfında olan bir yerdir. İkizdere Yaylası burada insan kendini gökyüzüne öyle yakın hisseder ki, harika buzul gölleri vardır.

Rize’de neler yapılır? Neler yapılmaz ki? Rize doya doya yaşanmalıdır. Rize’nin yemyeşilliği içerisinde kaybolmak bir ayrıcalıktır. Çamlıhemşin bu yeşilliğin bir numaralı adresidir. Kesinlikle bir fotoğraf makinası ile bu yayla inanılmaz olacaktır. Rize demek doğada yürüyüşler yapılması demektir. Rize demek rafting olanaklarını doyasıya kullanmak demektir. Çayın merkezi olan Rize’de çay tarlalarında çay toplamak keyfi bir başkadır.

Rize’nin Lezzetleri Arasında Kaybolmak

Rize mutfağı bol bakliyatlı ve balığın başrolde olduğu yemek cennetidir. Karalahana sarması, mısır unlu hamsi, kuru fasulye sayılabilir. Saçta Kavurma, Rize Pidesi, Laz Böreği, Fırın Sütlaç, Pekmezli Kabak Tatlısı, Hamsili pilav, Kara Lahana çorbası yöresel lezzetleridir.

Rize’ye gidip de Ayder kovan balı, Anzer çiçek balı , çay kolonyası, Rize çayı almadan dönülmez. Rize’ye gidip de pekmezli simit, mısır ekmeği yemeden dönülmez. Rize den  akciğerlerde  mis gibi havası, damağınızda lezzetleri ile dönersiniz. Rize anlatılmaz, yaşanır.

Görsel: https://rize.ktb.gov.tr/TR-163760/gezilecek-yerler.html

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Diğer Yazılar

Son Eklenen Haberler